http://www.bysantral.com/hacked.jpg Shqipetaret ne Luften Amerikano-Vietnameze - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum
Fr, 27-April-18, 5:55 AM
>> (( Mitrovica Hakers Grup )) <<
Welcome Antart | RSS
Main Shqipetaret ne Luften Amerikano-Vietnameze - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum Registration Login
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » histori » Shqipetaret ne Luften Amerikano-Vietnameze
Shqipetaret ne Luften Amerikano-Vietnameze
buli_17Date: Th, 04-September-08, 4:02 PM | Message # 1
Admin
Group: Te perzgjedhurit
Messages: 201
Reputation: 15
Status: Offline
Ekskluzive/ Ramiz Fiçori, ish-ushtaraku madhor shqiptar, drejtor i Xhenios në Ministrinë e Mbrojtjes, një nga 12 oficerët shqiptarë që shkuan në Vietnam në kohën e luftës amerikano-vietnameze, në një cikël shkrimesh, në faqet e gazetës sonë do të sjellë detaje të panjohura në publik rreth misionit që kryen atje, vështirësitë, çfarë mësuan dhe çfarë dhanë në këtë luftë të gjatë.

Lufta amerikano-vietnameze. 12 oficerët shqiptarë në frontin e luftës

Kujtim Boriçi

Përbërja e misionit shqiptar në luftën në Vietnam
-Spiro Adhami, shefi i misionit.
-Viktor Sharra, përkthyesi.
-Sali Qazimi, oficer i specialitetit këmbësori.
-Feim Xhebraj, oficer i specialitetit këmbësori.
-Kujtim Lumani, oficer i specialitetit këmbësori.
-Zykë Zykaj, oficer i specialitetit këmbësori.
-Besim Mema, oficer i specialitetit këmbësori.
-Besim Mema, oficer i specialitetit këmbësori.
-Novruz Zejnati, oficer i specialitetit këmbësori.
-Aristidh Ndini, oficer i specialitetit këmbësori.
-Moisi Murra, oficer i specialitetit kimist.
-Aqif Gjokola, oficer i specialitetit kimist.
-Ramiz Fiçorri, oficer i specialitetit xhenier.

Misioni dhe kohëqëndrimi në Vietnam
Viti 1966 njihet si viti më i ashpër i luftës së armatosur amerikano-vietnameze, ndërkohë që misioni i ushtarakëve shqiptarë në këtë luftë, me misionin zyrtar “dhënie e shkëmbim përvoje”, ka vazhduar për 4 muaj, përkatësisht qershor-tetor 1966.


 
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » histori » Shqipetaret ne Luften Amerikano-Vietnameze
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2018