http://www.bysantral.com/hacked.jpg Etrusket - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum
We, 20-June-18, 2:34 PM
>> (( Mitrovica Hakers Grup )) <<
Welcome Antart | RSS
Main Etrusket - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum Registration Login
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » histori » Etrusket
Etrusket
buli_17Date: Th, 04-September-08, 5:11 PM | Message # 1
Admin
Group: Te perzgjedhurit
Messages: 201
Reputation: 15
Status: Offline
Emri i lashte i etruskeve dhe si e quanin veten etrusket.

Mendimi i Niehbuhr (Hist. Rom. I.36 vij) dhe Muller (Die Etrusker, I, 70, vin) se ata zbriten nga Alpet rete, me qellim qe t`u jepet nje origjine gjermanike eshte kundershtuar nga Lepsiusi ne dizertacionin etij Ueber die Tyrrenischen Pelasger in Etruria (Leipzig 1842) pa arsye, sepse asgje nuk pengon qe te kete pasur nje pjese te etruskeve, e cila zbriti nga Alpet rete; por, nuk ka qene i tille mendimi i Tit Livit, pasi ai flet qarte per etrusket qe u nisen per t'u vendosur ne Alpet, por nuk flet per ret√ęt, qe te kene zbritur nga Alpet drejt tokave te Etrurise.
Perkundrazi, MICALI, eshte i mendimit te Denis Halikarnasit qe etrusket jane autoktone
Nga te gjitha keto, mund te perfundohet se, etrusket jane autoktone si ne Itali, po ashtu edhe ne Greqi e ne Azine e Vogel, dhe ky fakt mund te kuptohet lehte po te nisemi nga parimi se, qe ne emrat ; etruske, tirrenas ose tirreniane apo tirsene, dhe pellazge, ose Pelarg-os, ose Lelege, shenohet gjithnje po ai popull; populli i rracez pellazge, qe kudo fliste, (me disa dallime te vogla dialektore) po thuja te njejten gjuhe; pellazgjishten (shqipen)
Qe, kjo gjuhe, pa varesisht nga keto dallime te vogla dialektore , ka qene po ajo, kudo ne kete epoke, gje kjo qe nuk vihet ne dyshim.
Do te shtonim edhe deshmine e Bibles qe thote tekstualisht;
Para shperhapjes qe ndodhi ne kohen e ndertimit te kulles se Babilonise, gjithe njerzimi fliste nje gjuhe te vetme te njejte

Kemi per ate qe pohojme se faktin tone se autoret e sotem, te afte dhe kompetente ne kete fushe, nuk kane shpetuar pa u gabuar duke thene ; qe shqiptaret toske nuk flasin te njejten gjuhe si shqiptaret gege.

E perse e kane bere kete gabim keta autore po ashtu si autoret e lashte?
Sepse e kane vene re - dhe me te drejte - se geget dhe tosket - para vitit 1912, epokes se luftes ballakanike, nuk kuptoheshin ndermjet tyre, e megjithate ata flisnin te njetjen gjuhe; shqipen ose pellazgjishten, me perjashtim, sic kuptohet vetvetiu , te dallimit te vogel te shqiptimit qe nuk eshte i pa njohur edhe sot.
Prandaj do te perfundojme se, ajo qe u ka ndodhur gjuhtareve te sotem -ndonse me njohje me te sprovuar - i ka ndodhur edhe Herodotit. Ne fakt , Ati i Historise me siguri nuk mund te mos e dinte gjuhen pellazge qe flitej ne Halikarnas , ne [ FJALE PA DOGANE ], por, kur eshte ndodhur ne prani te pellazgjishtes se qyteteve te tjera te Greqise ose te vendeve te tjera...e njejta gjuhe i eshte dukur ( ashtu si shqipja ose pellazgjishtja e sotme u eshte dukur gjuhtareve qe thame me lart) kaq e ndryshme dhe e pa kuptueshme per veshet e tij te pa stervitur ne pune gjuhesie, dhe nuk eshte lekundur te shkruaje qe, pellasget-tirrenas ose etrusket etj....flisnin nje gjuhe barbare.

keshtu qe nuk druhemi te pohojme se ata qe kane te drejte ndermjet te lashteve si HELANIKOSI i MITILENES, DENIS HALIKARNASI dhe te tjere ashtu ndermjet autoreve te sotem, jane ata qe i quajne etrusket e pare ose etruske-pellasge si autoktone , d.m.th dale nga vete trualli i Italise...dhe kane arsye.
Dhe ashtu sic kemi thene tashme, vec kesaj, te gjithe ata qe e kane origjinen nga trualli Europian jane cilesuar PELLAZGE duke qene nje mbiemer ne kuptimin e vet etimologjik fjala Pelargos = ka kuptimin i lindur i bardhe


 
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » histori » Etrusket
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2018