http://www.bysantral.com/hacked.jpg - Si te instalohet phpBB ( forumin ) , ne hostin tuaj - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum
We, 12-August-20, 9:29 PM
>> (( Mitrovica Hakers Grup )) <<
Welcome Antart | RSS
Main - Si te instalohet phpBB ( forumin ) , ne hostin tuaj - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum Registration Login
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Forumet kryesore » Turials & Mesime » - Si te instalohet phpBB ( forumin ) , ne hostin tuaj
- Si te instalohet phpBB ( forumin ) , ne hostin tuaj
mhg-crewDate: Fr, 05-September-08, 11:35 PM | Message # 1
Admin
Group: Te perzgjedhurit
Messages: 915
Reputation: 12
Status: Offline
- Si te instalohet phpBB ( forumin ) , ne hostin tuaj

1). Ju duheni me pas host qe ka php dhe mysql.

2. Merrni download http://www.phpbb.com/downloads/?sid=...8b0c006ea6af0a versionin ma te ri te phpbb [Full Package]

3. Unzip qat fajl qe e merrin dhe lidhuni me ftp ne hostin e juaj.

4. Ne hostin e juaj e bani upload krejt fajlat qysh jan mrena ne zip ne folder qysh po doni me pas ju forumin psh. nese doni me pas forumin ne ket link www.test.com/forum athere e krijoni ni folder ne hostin e juaj me emrin /forum/ dhe aty mrena i upload krejt fajlat.

5. Krijone nje baze mysql ne hostin e juaj. Hosti juv duhet me pas najlloj te control panelit per host, aty e krijoni nje database me emrin ku po doni me i rujt informatat forumi. Do tju spjegoj qysh me kriju me phpmyadmin (me phpmyadmin ju vetem bazat mundeni me i rregullu kurse userin duheni me kriju ne hostin e juaj permes control panelit qe keni. Ok pra kur e hapni phpmyadmin ne faqe te pare ju do te shini nje fushe dhe Create New Database: shenone emrin e bazes ne ket rast "forum" dhe create Psh. krijone nje baze "forum" dhe per ket baze krijone nje user per baza "forum" passwordi "testforum" ... ! keni kujdes ne fund te krijimit kqyrne sigurt qysh e ka emrin baza dhe useri se perndryshe nuk do te mundeni me i lidh forumin ne shenime ! Ps. emrin e bazes folderit dhe userit i kemi marr FORUM po ju mund te i bani qysh te doni

6. Ne internet explorer apo qfar browseri perdorni shenone linkun http://www.test.com/forum dhe do te hapet nje faqe per instalim te forumit. Keto i beni keshtu: ---Default board language: English Database Type: MySQL 3.x (ju edhe nkofse keni version ma te ri lene keshtu qe mos te keni probleme gjat instalimit) Choose your installation method: Install Database Configuration Database Server Hostname / DSN: localhost (e leni localhost perveq nkofse bazen e keni te vendosur ne ndonje server tjeter athere shenoni adresen e bazes ku eshte e vendosur) Your Database Name: forum (emri qysh e kemi kriju bazen ne phpmyadmin ose prej control panelit te hostit) Database Username: forum (edhe emrin e kemi lan forum perveq nkofse keni tjeter shenone) Database Password: testforum Prefix for tables in database: phpbb_ (kete mund ta leni keshtu) Admin Configuration Admin Email Address: test@test.com (emaili i juaj) Domain Name: test.com (! keni kujdes kete duhet me pas te sakt perndryshe mundet mos me punu forumi, shenone qysh e keni domainin ku jeni duke e instalur forumin ose nkofse keni ip mundeni me shenu edhe ip, psh 192.168.0.1) Server Port: 80 (kete e leni keshtu veq nqofse jeni te sigurt se porta eshte tjeter) Script path: /forum/ (kete e detekton automatikish instalimi perndryshe kjo duhet me u kan folderi ku jan fajlat e forumit) Administrator Username: admin (useri admin mundeni me lan userin si te doni) Administrator Password: testadmin Administrator Password [ Confirm ]: testadmin -------------------------------- dhe ne fund Star Install dhe nkofse nuk ka ndonje gabim do tju del Finish Install

7. Kthehuni ne ftp edhe i fshini folderat "install" edhe "contrib" Dhe forumi eshte gati Wink Instalimi i gjuhes Merne download gjuhen prej faqes http://phpbb.com/downloads.php me posht do te shini SHQIP dhe download zip fajlin. Ekstraktoni zip fajlin dhe e beni upload ne folderin ku eshte in instaluar forum ne shembullin tone kishe me u kan "test.com/forum/language/" dmth ktu e bani upload folderin "lang_albanian" keni kujdes mos me u kan dy foldera psh lang_albanian/lang_albanian po veq ni folder dhe fajlat me u kan ne at folder, dhe kjo kishe me u duk "test.com/forum/language/lang_albanian" dhe tash kthehuni tek Administration Panel dhe te konfigurimi do tju paraqitet gjuha shqipe.

Kjo eshte krejt qysh me instalu forumin nuk ka nevoj me ba tjeter sen, nkfose keni pyetje, nkfose gjeni ndonje gabim apo nuk ka informata shtese atehere lirisht pergjigjuni ne ket teme dhe do tju ndihmojme.

Per me shum ndihm ja shikone dhe ne Flash e keni se si te instaloni Forumet e juaja.

http://www.phpbb.com/support/tutorials/


 
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Forumet kryesore » Turials & Mesime » - Si te instalohet phpBB ( forumin ) , ne hostin tuaj
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2020