http://www.bysantral.com/hacked.jpg Interneti mbetet pa IP adresa të lira - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum
Sa, 24-July-21, 7:53 AM
>> (( Mitrovica Hakers Grup )) <<
Welcome Antart | RSS
Main Interneti mbetet pa IP adresa të lira - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum Registration Login
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Forumet kryesore » Interneti dhe Teknologjia » Interneti mbetet pa IP adresa të lira
Interneti mbetet pa IP adresa të lira
mhg-crewDate: Mo, 29-September-08, 9:10 PM | Message # 1
Admin
Group: Te perzgjedhurit
Messages: 915
Reputation: 12
Status: Offline
Interneti mbetet pa IP adresa të lira

"Rrjeti i gjithë rrjeteve” ngadalë po bëhet shumë i ngushtë. Një nga ekspertët kryesorë kompjuterik në botë, Vint Cerf, beson se interneti do të mbetet pa IP adresa në dispozicion deri në vitin 2010. Përkthyer në gjuhën laike kjo do të thotë se shumë shpejt disa kompjuterë nuk do të mund të lidhen në internet për shkak të tollovisë së madhe.
"Kjo është njëjtë sikur interneti të mbetet pa numra të lirë telefonik. Pa numra të lirë nuk është e mundur të kyçen abonentët e rinj në rrjet", ka sqaruar në mënyrë metaforike Cerf i cili tërheq vëmendjen se duhet të fillojmë të kalojmë në sistem të ri nëse dëshirojmë të evitojmë këtë skenar duke marrë parasysh se numri i IP-ve të lira është duke u zvogëluar në mënyrë drastike. Ndryshe, kur është lansuar interneti më së pari në vitin 1977 ka pasur 4.2 miliardë adresa të lira.


Sistemi i ri për të cilin flet Cerf do të quhet IP v6 dhe tanimë ai përdoret në Japoni ku në këtë mënyrë janë të lidhur qindra senzorë për zbulimin e tërmetit në një sistem kompjuterik i cili automatikisht dërgon sinjale në rast të tërmetit.

IP v6 ka burim pothuajse të pashtershëm të adresave të lira IP: 3 x 340 miliardë.
__________________


 
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Forumet kryesore » Interneti dhe Teknologjia » Interneti mbetet pa IP adresa të lira
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2021