http://www.bysantral.com/hacked.jpg Rendesia e Letersis se vjeter - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum
Th, 13-August-20, 5:50 AM
>> (( Mitrovica Hakers Grup )) <<
Welcome Antart | RSS
Main Rendesia e Letersis se vjeter - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum Registration Login
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Shqiperia & Shqiptaret » Gjuha shqipe » Rendesia e Letersis se vjeter
Rendesia e Letersis se vjeter
mhg-crewDate: Mo, 25-August-08, 5:00 PM | Message # 1
Admin
Group: Te perzgjedhurit
Messages: 915
Reputation: 12
Status: Offline
Rendesia e Letersis se vjeter

Letersia jone eshte shum e vjeter.Duke ia nisur nga viti 1555 me librin e par te Gjon Buzukut te quajtur ''Meshari''.Ky liber ka rendesi te madhe per tere popullin shqiptar sepse ishte libri i par ne gjuhen ton kombetare.Pastaj vazhdojm me autorin e njohur Frank Bardhi i cili ne vitin 1635 e botoi fjalorin e par ''Latinisht-Shqip'' i cili ka 5000fjale dhe 115 fjale te urta.Poashtu edhe Jul Variboba eshte nje njeri shum i shquar dhe i njohur sepse ka botuar librin ''Gjella e Shen Maris'' i cili u botua ne vitin 1762 ne Rome.Poashtu edhe Pjeter Bogdani eshte nje njeri i shquar me fame sepse ka shkruar''Qeta e profetve'' ne vitin 1685,poashtu shkroi edhe ''Historia e Skenderbeut '' i cili flitet e verteta e jetes se Skenderbeut


 
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Shqiperia & Shqiptaret » Gjuha shqipe » Rendesia e Letersis se vjeter
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2020