http://www.bysantral.com/hacked.jpg Ismail Kadare - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum
We, 12-August-20, 8:44 PM
>> (( Mitrovica Hakers Grup )) <<
Welcome Antart | RSS
Main Ismail Kadare - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum Registration Login
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Shqiperia & Shqiptaret » Letersi » Ismail Kadare
Ismail Kadare
mhg-crewDate: Sa, 06-September-08, 1:20 AM | Message # 1
Admin
Group: Te perzgjedhurit
Messages: 915
Reputation: 12
Status: Offline
Ismail Kadare

Ismail Kadare lindi n? qytetin e Gjirokastr?s. Atje ai kaloi f?mij?rin? dhe kjo la gjurm? t? thella n? gjith? jet?n dhe krijimtarin? e tij. Shkoll?n e mesme e kreu n? gjimnazin "Asim Zeneli". M? pas kreu studimet e larta n? Fakultetin e Historis? e t? Filologjis? n? Universitetin e Tiran?s, pastaj n? Institutin "Gorki" t? Let?rsis? Bot?rore n? Mosk?. K?to studime iu nd?rpren? p?r shkak t? kriz?s politike nd?rmjet Shqip?ris? dhe ish Bashkimit Sovjetik. Kadareja ka punuar n? gazet?n "Drita", pastaj drejtoi revist?n "Les letres albanaises". S? fundi punonte n? profesion t? lir?. I.Kadare ka qen? dhe ?sht? protagonist i jet?s politike dhe i mendimit t? vendit qysh prej viteve '60. N? fund t? vitit 1990, dy muaj pas r?nies s? shtetit diktatorial, Kadare u largua s? bashku me familjen n? Paris, por mbajti lidhje mjaft t? shpeshta me Shqip?rin?. Ismail Kadare ?sht? nj? nga personalitetet m? t? shquara t? kultur?s shqiptare, ambasador i saj n? bot?. Kadare ?sht? shkrimtari q? i ktheu mitet legjendare n? realitet, shkrimtari q? b?ri histori prej prehistoris?; pa r?n? n? kund?rth?nie me vetveten dhe gjykimin modern, ai arsyetoi estetikisht n? m?nyr? t? p?rkor? dhe p?r koh?n absolute. N? Shqip?rin? e ndodhur n? udh?kryq vepra e Kadares? ka qen? dhe mbetet nj? shpres? apo nj? ogur i bardh? p?r t?.
Ismail Kadare ?sht? autor i shum? veprave n? poezi e proz?, laureat i shum? ?mimeve komb?tare, kandidat i ?mimit Nobel p?r shum? vite me radh?, an?tar i Akademis? s? Shkencave t? Shqip?ris? dhe An?tar i Akademis? Franceze t? Shkencave Morale.
Vepra e Ismail Kadares? ?sht? p?rkthyer n? 32 gjuh? t? huaja duke arritur k?shtu nj? rekord t? p?rhapjes n? t?r? bot?n e qytet?ruar.


 
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Shqiperia & Shqiptaret » Letersi » Ismail Kadare
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2020