http://www.bysantral.com/hacked.jpg Pini tre filxhanë çaj në ditë - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum
Th, 13-August-20, 6:30 AM
>> (( Mitrovica Hakers Grup )) <<
Welcome Antart | RSS
Main Pini tre filxhanë çaj në ditë - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum Registration Login
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Psikologji » Pini tre filxhanë çaj në ditë
Pini tre filxhanë çaj në ditë
mhg-crewDate: Fr, 29-August-08, 11:59 PM | Message # 1
Admin
Group: Te perzgjedhurit
Messages: 915
Reputation: 12
Status: Offline
Pini tre filxhanë çaj në ditë

Pini tre filxhanë çaj në ditë
Sipas një studimi të ri, femrat të cilat pinë nga tri gota çaj në ditë janë të mbrojtura nga infarkti i zemrës dhe nga sulmi në tru. Çdo e treta femër, e cila kishte marrë pjesë në këtë studim, kishte pasur një pllakë të rrezikshme yndyrore në arterien e qafës, nga këto pllaka zhvillohet dëmtimi i enës së gjakut, i njohur si arterosklerozë.

Pjesëmarrësit në studim ishin të moshës mesatare mbi 70 vjet, ndërsa kishte dy herë më shumë femra se meshkuj. Madhësia e pllakës yndyrore të pranishme në arteriet pjesëmarrësve ishte caktuar me anë të ultrazërit.

Rezultatet kanë treguar se meshkujt, nuk kishin dobi të ngjashme me femrat nga pirja e çajit. Kjo shpjegohet me anë të një teorie, sipas së cilës komponentët e pranishëm në çaj kanë mundësi që ta zëvendësojnë hormonin e estrogjenit, ndërsa ky hormon i mbron femrat nga sëmundjet kardiovaskulare


 
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Psikologji » Pini tre filxhanë çaj në ditë
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2020