http://www.bysantral.com/hacked.jpg Gjeegjeza e Ajnshtajnit-Nje problem Matematikor - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum
Th, 13-August-20, 6:31 AM
>> (( Mitrovica Hakers Grup )) <<
Welcome Antart | RSS
Main Gjeegjeza e Ajnshtajnit-Nje problem Matematikor - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum Registration Login
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Psikologji » Gjeegjeza e Ajnshtajnit-Nje problem Matematikor
Gjeegjeza e Ajnshtajnit-Nje problem Matematikor
mhg-crewDate: We, 03-September-08, 6:08 PM | Message # 1
Admin
Group: Te perzgjedhurit
Messages: 915
Reputation: 12
Status: Offline
Thone qe Ajnshtajni e shkroi kete gjeze shekullin e kaluar dhe ka thene qe 98% e Botes nuk mund t'a zgjidhin.

Kemi pese shtepi me ngjyra te ndryshme. Ne cdo shtepi jeton nje njeri me kombesi te ndryshme nga te tjeret. Secili nga te pese pronaret pijne nje pije te caktuar, nje marke te caktuar duhani dhe mbajne nje lloj kafshe te caktuar shtepiake. Asnjeri nga te peste nuk pi te njejten pije, te njejtin duhan apo mban te njejten kafshe me ndonje pronar tjeter. Pyetja eshte: cili mban peshq?

Te dhena ndihmese:

- Anglezi jeton ne shtepine e kuqe.
- Suedezi mban qen.
- Danezi pi caj.
- Shtepia jeshile ndodhet ne te majte te shtepise se bardhe.
- Pronari i shtepise jeshile pi kafe.
- Njeriu qe tymos Pall Mal mban zogj.
- Pronari i shtepise se verdhe tymos Dunhill.
- Njeriu qe jeton mu ne shtepine e mesit pi qumesht.
- Norvegjezi jeton ne shtepine e pare.
- Njeriu qe tymos Blends jeton ne krah te atij qe mban mace.
- Njeriu qe mban kuaj jeton ne krah te atij qe tymos Dunhill.
- Pronari qe tymos Blue Master pi birre.
- Gjermani tymos Prince.
- Norvegjezi jeton ne krah te shtepise blu.
- Njeriu qe tymos Blends ka nje komshi (ne krah) qe pi uje.

Ajnshtanji thote qe ka zgjidhje,por ja qe,pothuajse tere bota nuk erdhi ne Rezultat ne kohen qe jetonte ky shkenctar


 
mhg-crewDate: We, 03-September-08, 6:09 PM | Message # 2
Admin
Group: Te perzgjedhurit
Messages: 915
Reputation: 12
Status: Offline
SHTEPIA 1.
Jeton Norvegjezi,
Tymos Dun Hill
Pi Uje
Ngjyra e shtepise eshte e verdha
ka Nje mace

SHTEPIA 2.
Jeton Danezi
Tymos Blend's
Pi Caj
Ngjyra : Blu
ka Kuaj

SHTEPIA 3.
Jeton anglezi
Tymos Pall Mall
Pi qumesht
ngjyra: Kuqe
ka :ZOGj

SHTEPIA 4.

Jeton Gjermani
Tymos Prince
Pi kafè
Ngjyra :Jeshile
Ka PESHQ

Shtepia 5.

Jeton Suedezi
Tymos Blue Master
Pi birre
Ngjyra :e bardhe
Ka :qen

Pergjigja e lojes eshte :Peshqit jane te Zotit Gjerman


 
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Psikologji » Gjeegjeza e Ajnshtajnit-Nje problem Matematikor
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2020