http://www.bysantral.com/hacked.jpg Gjeometria - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum
Th, 13-August-20, 6:32 AM
>> (( Mitrovica Hakers Grup )) <<
Welcome Antart | RSS
Main Gjeometria - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum Registration Login
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Matmatik » Gjeometria
Gjeometria
mhg-crewDate: Su, 28-September-08, 1:50 PM | Message # 1
Admin
Group: Te perzgjedhurit
Messages: 915
Reputation: 12
Status: Offline
Gjeometria

Gjeometria është degë e matematikës që studion format dhe mardhënjet e trupave ( Figurave ) në hapësirë. smile

Historia e Gjeometrise
Gjeometria vjen nga greqishtja "matja e tokës" kështu e quajti Erodoto këtë disiplins matematike kaq antike, që studjon strukturën e hapësires. Me kalimin e shekujve gjometria është bërë një kompleks studimesh dhe kërkimesh shumë të gjëra dhe shumë të pasura. Koha se kur ka "lindur" gjometria si shkencë është shekulli i III-të që është e shprehur nga matematikanë si Euklidi, Arkimedi dhe Apolloni i Perges.

Në shekullin e XVI-të verifikohet një rimarrje e gjometrisë me karakter algjebrik, që përgatiste rrugën për në gjeometrine analitike e ngritur nga Fermat dhe Cartesiusi (Descartesi). Një shtrirje e madhe e studimit të gjometrisë sipas degëve të ndryshme ndodh në shekullin e XIX-të. Në këtë periudhë bëjnë pjesë Gaspard Monge, Edouard Poncelet, Chasles, Steiner, Plücker, Staudt të tjerë si Grassmann, Jacobi, Cayley e Sylvester zhvillojnë gjometrine hiperspaciale. Gaussi dhe Riemanni praktikojnë gjometrine diferenciale.


 
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Matmatik » Gjeometria
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2020