http://www.bysantral.com/hacked.jpg Zbulohen objekte t? cilat e v?n n? pytje teorin? e krijimit - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum
Sa, 08-August-20, 9:24 AM
>> (( Mitrovica Hakers Grup )) <<
Welcome Antart | RSS
Main Zbulohen objekte t? cilat e v?n n? pytje teorin? e krijimit - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum Registration Login
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Gjeografi » Zbulohen objekte t? cilat e v?n n? pytje teorin? e krijimit
Zbulohen objekte t? cilat e v?n n? pytje teorin? e krijimit
mhg-crewDate: Su, 07-September-08, 12:39 PM | Message # 1
Admin
Group: Te perzgjedhurit
Messages: 915
Reputation: 12
Status: Offline
Zbulohen objekte t? cilat e v?n n? pytje teorin? e krijimit t? planeteve dhe yjeve

Shkenc?tar?t zbuluan dy objekte qiellore t? cilat jan? duke e hij?zuar dallimin mes planeteve dhe yjeve. Dy objektet jan? n? t? v?rtet nj? sistem, ?ift, t? cilat gjinden jashta sistemit ton? Diellor. Edhe pse objekte t? tilla jan? zbuluar edhe m? par?, kjo ?sht? hera e par? q? ?sht? zbuluar nj? ?ift i till?.

T? quajtur "planemos", k?to dy objekte sillen rreth nj?ri tjetr?s sikur yje.

Ekzistenca e k?tyre objekeve e sfidon teorin? e krijimit t? planeteve dhe yjeve, shkruan raporti n? revisten Science.

Shkenc?tar?t i kategorizojn? k?to objekte si nj? klas? e re e objekteve planetare t? cilat kan? mas? planetare por nuk jan? t? lidhura p?r yje. Siduket, planemos jan? krijuar sikur yjet por nuk kan? energji t? mjaftueshme p?r t? ndri?uar. Edhe pse planemot kan? mas?n e njejt? sikur planetet gjigante (si Jupiteri dhe Saturni) ato nuk jan? planete.

Dy planemot gjinden n? yll?sin? Ophiuchus, rreth 400 vite t? drit?s larg. Distanca mes dy objekteve ?sht? gjasht? her? distanca Diell - Pluton. Emri zyrtar i dy objekteve ?sht? Oph 162225-240515 (apo shkurt Oph 1622).

Oph 1622 ?sht? zbuluar nga Europan Space Observatory New Technology Telescope n? La Silla, ?ile.


 
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Gjeografi » Zbulohen objekte t? cilat e v?n n? pytje teorin? e krijimit
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2020