http://www.bysantral.com/hacked.jpg Nasa p?rgatit harta t? holl?sishme t? Polit t? Jugut - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum
Sa, 08-August-20, 9:40 AM
>> (( Mitrovica Hakers Grup )) <<
Welcome Antart | RSS
Main Nasa p?rgatit harta t? holl?sishme t? Polit t? Jugut - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum Registration Login
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Gjeografi » Nasa p?rgatit harta t? holl?sishme t? Polit t? Jugut
Nasa p?rgatit harta t? holl?sishme t? Polit t? Jugut
mhg-crewDate: Su, 07-September-08, 3:53 PM | Message # 1
Admin
Group: Te perzgjedhurit
Messages: 915
Reputation: 12
Status: Offline
Nasa p?rgatit harta t? holl?sishme t? Polit t? Jugut

Ekspert? t? Agjencis? Amerikane t? Hap?sir?s po p?rgatisin harta me rezolucion t? lart? p?r t?i publikuar n? Internet. Shkenc?tar?t e NASA-s dhe Instituti Amerikan K?rkimor i Gjeologjis? po bashkojn? n? nj? mozaik imazhet e marra nga satelit?t, q? do t? jen? hartat m? t? holl?sishme deri m? sot t? pejsazheve t? ngrira rreth Polit t? Jugut. Ky ?sht? nj?ri prej shum? projekteve t? financuara nga Shtetet e Bashkuara gjat? Vitit Polar Nd?rkomb?tar, nj? projekt ku bashkohen k?rkime dhe studime t? kryera nga m? shum? se 100 vende.

Antarktida ?sht? nj? prej vendeve m? pak t? shkelura t? globit. Shkenc?tar?t tani e din? se ndryshimet e klim?s atje ndikojn? n? mbar? planetin ton?. N? kuadrin e Vitit Polar Nd?rkomb?tar, NASA, me ndihm?n e organizatave t? tjera shkencore, po e sjell n? internet kontinentin e ngrir?. Robert Bindschaller ?sht? shkenc?tari kryesor i projektit: "Turist?t jan? gati t? paguajn? dhjetra mij?ra dollar? p?r t? vizituar nj? pjes? shum? t? vog?l t? Antarktid?s. Hartat e reja do t? krijojn? mund?sin? q? njer?zit t? jen? t? aft? ta zgjedhin pik?n ku duan t? shkojn?, p?r t? par? se si ?sht? ajo pjes? e Polit".

K?to jan? disa nga 8 mij? imazhet e Antarktid?s t? marra me satelit?t e NASA-s. Mbi nj? mij? fotografime prej satelitit m? t? ri t? agjencis?, LANDSAT-7, po mblidhen s? bashku n? nj? mozaik, duke krijuar hart?n m? t? holl?sishme dhe me rezolucion t? lart?, q? ?sht? krijuar ndonj?her? p?r kontinentin e ngrir?. "Duam q? njer?zit t? ndjejn? sikur ndodhen n? Antarktid?, p?r t?u treguar atyre se si ?sht? kontinenti i ngrir?, n? se ata do t? ken? fatin t? shkojn? atje", thot? zoti Bindschaller.

NASA ka grumbulluar miliona imazhe dixhitale t? Tok?s, q? nga fillimi i programit LANDSAT, mbi 30 vjet m? par?. "Imazhet e LANDSAT-it na japin pamje t? Tok?s q? pak a shum? i dim?. Nga k?to lloj mozaik?sh kemi patur nga e gjith? bota, me p?rjashtim t? Antarktid?s".

N? Internet do t? publikohen nj? num?r versionesh me ngjyrat p?rfundimtare q? do t?i paraqiten publikut. "K?to filmime japin nj? pamje reale t? ngjyrave t? Antarktid?s, me nj? rezolucion t? lart?, sa q? mund t? shihen edhe element? q? u interesojn? shkenc?tar?ve, si malet, akullnajat, rrymat e akullit dhe ku gjenden bazat e tyre. ?sht? m?nyra m? e mir? p?r t?u treguar njer?zve se si ?sht? Antarktida". Imazhet e para t? NASA-s tashm? jan? v?n? n? internet. Harta e plot? interaktive ?sht? n? p?rpunim e sip?r dhe mund t? p?rfundoj? pas disa muajsh.


 
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Gjeografi » Nasa p?rgatit harta t? holl?sishme t? Polit t? Jugut
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2020