http://www.bysantral.com/hacked.jpg Qytetet q? do zmadhohen e zhduken - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum
Sa, 08-August-20, 9:19 AM
>> (( Mitrovica Hakers Grup )) <<
Welcome Antart | RSS
Main Qytetet q? do zmadhohen e zhduken - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum Registration Login
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Gjeografi » Qytetet q? do zmadhohen e zhduken
Qytetet q? do zmadhohen e zhduken
mhg-crewDate: Su, 07-September-08, 3:55 PM | Message # 1
Admin
Group: Te perzgjedhurit
Messages: 915
Reputation: 12
Status: Offline
Qytetet q? do zmadhohen e zhduken

N? vitin 1900, qyteti m? i madh i bot?s ishte Londra me 6.5 milion? banor?. T? gjith? qytetet e list?s s? 10 mega-qyteteve gjendeshin n? Evrop? ose Amerik?. I vetmi p?rjashtim ishte Tokio q? n? at? vit banohej nga 1.5 milion? banor?. Sot, Tokio ?sht? qyteti m? i madh i bot?s me nj? popullsi 35.2 milion? banor?. Pas tet? vitesh kjo popullsi do arrij? n? 35.5 milion? banor?, sipas projektimeve t? popullsis? nga Kombet e Bashkuara. Rritja demografike n? t? ardhmen u takon edhe qyteteve t? tilla si Mumbai dhe Shangai. Sipas revist?s amerikane ?Forbes? k?to qytete do t? njohin rritje t? popullsis?, por ka dhe disa qytete t? tjera, p?r t? cilat ekziston mund?sia t? p?rballen me zhdukjen n? t? ardhmen. Parashikimi p?r k?to ?sht? pak i v?shtir?, por faktor? t? till? si ndryshimi i klim?s dhe plakja e popullsis? do t? thon? se nd?rsa disa qendra urbane rriten, disa t? tjera zvog?lohen. Disa qendra t? m?dha mund t? p?rballen me asgj?simin e tyre n? t? ardhmen. Planifikuesit urban? n? Evrop? dhe Amerik?n e Veriut tashm? po vrasin mendjen se ?far? duhet b?jn? me k?to qytete. Fakti n?se k?to qytete do t? zhduken krejt?sisht, mbetet nj? ??shtje e hapur. Popullsia e Detroitit ka r?n? me nj? t? tret?n q? prej vitit 1950 dhe tani ?sht? 950 mij? banor?. Pritet q? qyteti t? vazhdoj? t? zvog?lohet akoma m? shum?. Nd?rsa Detroiti flirton me shkat?rrimin demografik, disa qytete mund t? p?rballen me katastrofa natyrore. K?shtu San Francisko mund t? shuhet krejt?sisht nga nj? t?rmet shtat? ball? n? vitin 2086. Napoli k?rc?nohet nga shp?rthimi i vullkanit Vezuv, nd?rsa nj? qytet tjet?r italian, Venecia mund t? zhduket p?rjet?sisht n?n uj?.

Qytetet q? do b?hen m? t? m?dhenj n? t? ardhmen

1. Tokio, Japoni
Popullsia n? vitin 2005: 35.2 milion? banor?
Popullsia e parashikuar n? vitin 2015: 35.5 milion? banor?

Tokio ia kaloi Nju Jorkut duke u b?r? qyteti m? i madh n? bot? (n? num?r banor?sh), titull q? do e mbaj? t? pakt?n deri n? vitin 2015.

2. Mumbai, Indi
Popullsia n? vitin 2005: 18.2 milion? banor?
Popullsia e parashikuar n? vitin 2015: 21.9 milion? banor?

Sot Mumbai, apo si? quhej dikur, Bombei ?sht? qendra tregtare dhe kulturore e Indis?.

3. Meksiko Siti, Meksik?
Popullsia n? vitin 2005: 19.4 milion? banor?
Popullsia e parashikuar n? vitin 2015: 21.6 milion? banor?

Meksiko Siti ?sht? kryeqyteti i Meksik?s n? t? gjitha drejtimet, at? politik, financiar dhe kulturor.

4. Sao Paulo, Brazil
Popullsia n? vitin 2005: 18.3 milion? banor?
Popullsia e parashikuar n? vitin 2015: 20.5 milion? banor?

N? Sao Paolo, banor?t me prejardhje italiane jan? m? t? shumt? n? num?r se ato me prejardhje portugeze dhe p?rzierja etnike e qytetit p?rfshin dhe japonez?t, libanez?t etj.

5. Nju Jork, SHBA
Popullsia n? vitin 2005: 18.7 milion? banor?
Popullsia e parashikuar n? vitin 2015: 19.9 milion? banor?

Nju Jorku u b? mega-qyteti i par? metropolitan i bot?s, kur n? vitin 1950 e kaloi shifr?n 10 milion? banor?.

6. Shangai, Kin?
Popullsia n? vitin 2005: 14.5 milion? banor?
Popullsia e parashikuar n? vitin 2015: 17.2 milion? banor?

Shangai u b? qyteti m? i madh dhe m? kozmopolitan i Kin?s duke marr? dhe emrin ?Parisi i Lindjes?.

Qytetet q? mund t? zhduken n? t? ardhmen

1. Banjul, Gambia
Shkaku: Rritja e nivelit t? detit dhe erozioni

Nd?rsa niveli i detit rritet p?rreth bot?s, shteti i vog?l afrikan mund t? humb? krejt?isht kryeqytetin, Banjul.

2. Detroit, SHBA
Shkaku: Largimi i popullsis?

Popullsia e Detroitit ?sht? ulur me nj? t? tret?n q? prej vitit 1950 dhe pritet t? reduktohet dhe m? n? t? ardhmen.

3. Ivanovo, Rusi
Shkaku: Largimi i popullsis?

Qend?r e prodhimit t? tekstileve, ky qytet n? verilindje t? Mosk?s ka 448 mij? banor?, numri i t? cil?ve ?sht? n? r?nie.

4. Napoli, Itali
Shkaku: Shp?rthim vullkanik

Vezuvi, i cili shkat?rroi Pompein, shp?rthen nj? her? n? nj?qind vite. Hera e fundit kur ka shp?rthyer ka qen? viti 1944 dhe Vezuvi ndodhet n? gjirin e Napolit n? Italian e Jugut.

5. San Fran?isko, SHBA
Shkaku: T?rmeti

Studiuesit n? universitetin e Kalifornis?, ?Davis? parashikojn? se ka 75 p?rqind mund?si q? qyteti t? goditet nga nj? t?rmet i fort? n? vitin 2086.

6. Venecia, Itali
Shkaku: Fundosja

Qyteti italian ?sht? zhytur n? uj? p?r nj? mij?vje?ar t? t?r?, por n? shekullin e fundit ky proces ?sht? p?rshpejtuar.


 
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Gjeografi » Qytetet q? do zmadhohen e zhduken
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2020