http://www.bysantral.com/hacked.jpg Akulli ne Arktik do te shkrije komplet ne 100 vjet - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum
Sa, 08-August-20, 9:46 AM
>> (( Mitrovica Hakers Grup )) <<
Welcome Antart | RSS
Main Akulli ne Arktik do te shkrije komplet ne 100 vjet - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum Registration Login
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Gjeografi » Akulli ne Arktik do te shkrije komplet ne 100 vjet
Akulli ne Arktik do te shkrije komplet ne 100 vjet
mhg-crewDate: Su, 07-September-08, 3:57 PM | Message # 1
Admin
Group: Te perzgjedhurit
Messages: 915
Reputation: 12
Status: Offline
Akulli ne Arktik do te shkrije komplet ne 100 vjet!

Sipas studimeve me te fundit nq se dioksidi i karbonit do vazhdoje te nxehe Token me shpejtesine e tanishme, akulli ne Arktik do te shkrije komplet ne 100 vitet e ardhshme.

Qe prej 1978, shtresa e akullit eshte zvogeluar gati tre deri kater perqind per dekade. Duke u mbeshtetur tek kjo veprimtari i bie qe ne fund te shekullit te mos kete me akull ne Polin e Veriut gjate veres - u shpreh Ola Johannessen (prof. ne Institutin e Kerkimeve Nansen ne Bergen te Norvegjise) per AFP kete te merkure ( 13 Gusht, 03')

Studimet e Arktikut me satelit tregojne se shtresa e akullit ne pole eshte zvogeluar gati nje milion kilometra katror, gjate 20 viteve te fundit dhe gjate veres arrin ne vetem 6 milion kilometra katrore.

Sipas Johannessen, shkrirja komplet e akullit do te shkaktoje dyndje te rrymave te ftohta ne oqeane dhe si rrjedhim do zvogeloje shume rrymat e ngrohta si psh ate te Gulf Stream.

Gulf Stream eshte shkaktari numer nje i klimes ne Europe dhe nje zvogelim i inflyences se tij do te shkaktoje rreziqe te medha ne klimen dhe ekosistemin e kontinentit.

Gjithashtu ai pohon se shkrirja e akujve nuk do te shtoje volumin e oqeaneve, pra nuk do e ngreje nivelin e tyre, pasi akulli ndodhet ne uje dhe shkrirja e tij nuk do ndikoje ne volum.

"Ironikisht, rritja e siperfaqes se oqeaneve do te ndihmoje ne thithjen e dioksidit te karbonit, shkaktarit kryesor te shkrirjes se akujve" - u shpreh ai.


 
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Gjeografi » Akulli ne Arktik do te shkrije komplet ne 100 vjet
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2020