http://www.bysantral.com/hacked.jpg Toka Dhe Hena - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum
Sa, 08-August-20, 9:43 AM
>> (( Mitrovica Hakers Grup )) <<
Welcome Antart | RSS
Main Toka Dhe Hena - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum Registration Login
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Gjeografi » Toka Dhe Hena
Toka Dhe Hena
mhg-crewDate: Su, 07-September-08, 4:00 PM | Message # 1
Admin
Group: Te perzgjedhurit
Messages: 915
Reputation: 12
Status: Offline
Toka Dhe Hena

N? fillimet e hershme t? krijimit t? sistemit ton? diellor Toka pa pranin? e H?n?s rrotullohej shum? vrullsh?m. Dit?nata zgjaste vet?m 4 or?.
Sip?rfaqja e Tok?s ishte e mbuluar nga oqean? t? pafund? me val? gjigande t? krijuara si pasoj? e k?mbimit t? menj?hersh?m midis nat?s dhe dit?s.
Toka nuk kishte nj? bosht t? q?ndruesh?m ?far? shkaktonte nj? kaos t? v?rtet? ku brenda nj? kohe t? shkurt?r ngricat u linin vend t? nxehtit t? madh dhe e anasjellta.
Po t? vazhdonte t? ishte n? k?t? gjendje n? Tok? nuk do t? ishte zhvilluar ndonj? jet? e pasur. Ajo do t? zhvillohej m? s? shumti n? det dhe ne njer?zit nuk do t? ishim. Ndoshta ndonj? lloj likurisht?sh inteligjent? do t? ishte rraca mbizot?ruese n? Tok?.
Kjo Tok? e at?hershme gjendej n? mes t? nj? vendi me trazira, me shum? trupa qiellor? q? shum? shpejt po b?heshin gjithnj? e m? t? m?dhenj dhe ndesheshin me nj?ri-tjetrin p?r t? fituar hap?sir?.
K?shtu sipas teoris? m? t? re me t? cil?n ka ardhur William Hartmann dikur para kat?r miljard vjet?sh Toka ?sht? ndeshur me nj? trup qiellor me madh?si sa ajo e Marsit. Toka n? nj? far? m?nyre i mbijetoi k?saj p?rplasjeje.
Copat e shk?putura si pasoj? e p?rplasjes u bashkuan duke formuar H?n?n.
N? baz? t? llogaritjeve t? b?ra duke p?rdorur kompjuterat m? t? fuqish?m q? zot?ron ushtria amerikane Jay Melosh ka arritur n? p?rfundimin se kjo teori q?ndron.
Ajo q?ndron edhe n?se shohim disa fakte t? tjera si provat q? kan? sjellur misionet h?nore ku duket qart? q? H?na ?sht? e p?rb?r? nga shk?mbinj t? nj?jt? me ato t? Tok?s.
Fakti tjet?r ?sht? ai q? H?na dikur ka qen? n? gjendje t? vlueshme dhe kjo shpjegohet me t? nxehtin e madh q? lind si pasoj? e p?rplasjes s? trupave.
Me krijimin e H?n?s ndryshoi gjith?ka n? Tok?.
H?na me forc?n e saj t?rheq?se e b?ri t? q?ndruesh?m boshtin e Tok?s tek rreth 23 grad?t. Kjo solli nj? q?ndrueshm?ri edhe n? klim?.
H?na i largohet Tok?s p?rvit me 3,2 cm. Misionet h?nore kan? treguar se atje mund t? ket? hidrogjen ?far? do t? thonte se mund t? ket? edhe uj? n? gjendje t? ngrir?. N?se kjo do t? ishte e v?rtet? at?her? ajo do t? b?hej edhe e banueshme.


 
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Gjeografi » Toka Dhe Hena
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2020