http://www.bysantral.com/hacked.jpg GjeoGrafia e Andores - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum
Sa, 08-August-20, 9:29 AM
>> (( Mitrovica Hakers Grup )) <<
Welcome Antart | RSS
Main GjeoGrafia e Andores - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum Registration Login
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Gjeografi » GjeoGrafia e Andores
GjeoGrafia e Andores
mhg-crewDate: Su, 07-September-08, 4:01 PM | Message # 1
Admin
Group: Te perzgjedhurit
Messages: 915
Reputation: 12
Status: Offline
cool GjeoGrafia e Andores

Andora ndodhet n? pjes?n jug-per?ndimore t? Evrop?sn? n? rrafshnalt?n e Pirinejve, n? mes t? Spanj?s dhe Franc?s. M? shum? se ?ereku i Andorr?s gjendet jasht? malit. Sip?rfaqja e p?rgjithshme e Andor?s ?sht? 468 km2 dhe shtrihet rreth kordinanatve gjeografike 42 30 V, 1 30 L.

Andora ?sht? nj? vend kontinental dhe nuk ka sip?rfaqe ujore. Kufiri n? per?ndim me Franc?n ?sht? i gjat? rreth 56.6 km, nd?rsa n? jug me Spanj?n 63.7 km q? b?jn? q? Andora t? ket? nj? kufi me gjat?si prej 120,3 km.

Klima ?sht? kontinentale, p?rshkak? t? pozit?s s? saj n? Andorr? ?sht? nj? klim? relativisht e fresk?t malore. N? janar temperatura bien deri n? -7 ?C nd?rsa n? ver? rriten deri n? 26 ?C.

Relievi i Andorr?s ?sht? malor?. Pika m? e ult? ?sht? 840m n? Riu Runer, nd?rsa ajo m? e larta n? Coma Pedrosa arrin lart?sin? deri n? 2,946 metra mbi nivelin e detit.

Nd?r pasurit natyrore t? Andor?s dallohen, uj?rat q? burojn? n? male me prurje ujore t? lart?, uji i ftoht? mineral nga burimet natyrore, pylltaria - pyjet me druajn? t? kualitetit t? mir?, rezervat e hekurit si dhe l?kura e p?rfituar nga bag?tia e kullosave malore.


 
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Gjeografi » GjeoGrafia e Andores
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2020