http://www.bysantral.com/hacked.jpg Gjeografia e Afganistanit - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum
Sa, 08-August-20, 9:21 AM
>> (( Mitrovica Hakers Grup )) <<
Welcome Antart | RSS
Main Gjeografia e Afganistanit - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum Registration Login
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Gjeografi » Gjeografia e Afganistanit
Gjeografia e Afganistanit
mhg-crewDate: Su, 07-September-08, 4:01 PM | Message # 1
Admin
Group: Te perzgjedhurit
Messages: 915
Reputation: 12
Status: Offline
Gjeografia e Afganistanit

Afganistani ?sht? vend kontinental me nj? r?nd?si strategjike n? regjionin ku ndodhet.

Pjesa m? e madhe e vendit ?sht? shk?mbore. M? pak? se 10% e sip?rfaqes gjendet n? nivelin detar n?n 600m. Pjes?n m? t? madhe t? sip?rfaqes mbi 652 090, e mbulojn? vargmalet Hindokush (deri n? 7.500m) dhe Sefid Kuh .

Qytete m? t? m?dha jan? Kabuli (int. Kabul, 4.9 milion banor?), Kandara (int. Kandahar, 339,200 banor?), Mazar e Sharifi (int. Mazar-e-Sharif, 239,800 banor?), Herati (int. Herat 166,600 banor?) etj.

[redaktoni] Klima
Artikulli kryesor Klima e Afganistanit
Klima e Afganistanit ?sht? kryesisht e that?, pasi q? pjesa m? e madhe e vendit ndodhet n? nj? rrip? t? that?sis? q? shtrihet n? Azin? qendrore. Karakteristik? e k?saj klime kontinentale ?sht? ndryshimi i madh i temperaturave n? mes t? nat?s dhe dit?s si dhe t? stin?ve t? vitit. Er?rat per?ndimore n? dim?r sjellin reshje mesatare t? shiut nd?rsa n? ver? sjellin that?sira po thuajse n? t?r? vendin p?rpos n? verilindje t? Mosunit (int. Monsun) ku ka edhe reshje shiu. Klima e pjes?s jugore e vendit ?sht? nxeht? ku kultivohet palma Date ( lat. Phoenix dactylifera). Po ashtu Afganistani pas Birmanis? (int. Myanmar) ?sht? prodhuesi m? i madh? i Opiumit n? bot?.


 
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Gjeografi » Gjeografia e Afganistanit
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2020