http://www.bysantral.com/hacked.jpg Gjeografia e Republik?s Afrika Qendrore - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum
Sa, 08-August-20, 9:50 AM
>> (( Mitrovica Hakers Grup )) <<
Welcome Antart | RSS
Main Gjeografia e Republik?s Afrika Qendrore - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum Registration Login
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Gjeografi » Gjeografia e Republik?s Afrika Qendrore
Gjeografia e Republik?s Afrika Qendrore
mhg-crewDate: Su, 07-September-08, 4:02 PM | Message # 1
Admin
Group: Te perzgjedhurit
Messages: 915
Reputation: 12
Status: Offline
Gjeografia e Republik?s Afrika Qendrore

Republika e Afrik?s Qendrore ndodhet n? Afrik?n per?ndimore n? veri t? Republik?s Demokratike t? Kongos.

Sip?rfaqja e p?rgjithshme e Republik?s s? Afrik?s Qendrore ?sht? 622,984 km2 ( 21 her? e di?ka ma e madhe se Shqip?ria) dhe shtrihet rreth koordinatave gjeografike 7 00 V, 21 00 L.

Republika e Afrik?s Qendrore ka nj? vij? kufitare 4,591km t? gjat? q? e ndan? at? nga : Kameruni 797 km, ?adi 1,197 km, Republika Demokratike e Kongos 1,577 km, Republika e Kongos 467 km dhe Sudani 1,165 km

Relievi i Republik?s s? Afrik?s Qendrore ?sht? me terrene t? gj?ra, t? rrafsh?ta e malore. N? verilindje dhe jugper?ndim ?sht? reliev? shk?mbor? . Pika m? e ult? e relievit ?sht? 335 m p?rgjat? lumit Oubangui (ang.ubangui) dhe ajo m? e larta n? lart?si mbidetare prej 1,420 metrave n? maj?n e malin Ngaoui (ang.: Mont Ngaoui), n? veri-lindje, n? kufi me Kamerunin.

Vendi ndodhe (pjesa m? e madhe e tij) n? nj? lart?si mbidetare deri n? 1.420 m mbi nivelin e deti. N? veri mbizot?ron? m? tep?r nj? klim? e ngjashme me klim?n e shkretir?s nd?rsa n? jug klima ekuatoriale me reshje t? shiut nga muaji mars deri n? tetor. Flora und Fauna

Vargmalet e dendura tropike n? jug t? vendit ?sht? vendstrehimi m? i larg?t i gorillave dhe elefant?ve. Megjithat? pjesa m? e madhe e vendit karakterizohet me luginat t? bleruara dhe me pyje jo t? dendura. Kafsh?t vendase m? t? shpeshta q? popullzojn? pjes?n m? t? madhe t? vendit jan?: elefant?t, majmun?t, antilopat, buallicat, zogj q? rrall? hasen n? natyr?, sikurse kali i Nilit q? popullzojn? uj?rat e vendit.

Klima e Republik?s s? Afrik?s Qendrore ?sht? e nj?jt? me vendet tropike me dim?r t? tat? e ver? t? nxeht? e me rresje shiu.

Si pasurit natyrore t? Republik?s s? Afrik?s Qendrore sipas CIA-Factboock llogariten t? jen? : Diamante, Urani (U), Ari (Au), Nafta dhe Prurja e ujit. Si tok? e punueshme llogaritet t? jet? diku 3.1% e sip?rfaqes s? vendit.


 
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Gjeografi » Gjeografia e Republik?s Afrika Qendrore
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2020