http://www.bysantral.com/hacked.jpg GjeoGrafia e Algjeris - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum
Sa, 08-August-20, 9:42 AM
>> (( Mitrovica Hakers Grup )) <<
Welcome Antart | RSS
Main GjeoGrafia e Algjeris - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum Registration Login
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Gjeografi » GjeoGrafia e Algjeris
GjeoGrafia e Algjeris
mhg-crewDate: Su, 07-September-08, 4:03 PM | Message # 1
Admin
Group: Te perzgjedhurit
Messages: 915
Reputation: 12
Status: Offline
GjeoGrafia e Algjeris

Algjeria ndodhet n? Afrik?n veriore, n? mes t? Marokut dhe Tunizis? dhe ka dalje n? Oqeanin Atlantik e Detin Mesdhe. Sip?rfaqja e saj e b?n? at? q? t? radhitet si shteti i dyt? me i madh n? k?t? kontinent pas Sudanit. Nj? pjes? e madhe e teritorit t? saj shtrihet n? shkret?tir?n e Sahar?s.

Sip?rfaqja e p?rgjithshme e Algjeris? ?sht? 2,381,740 km2 dhe shtrihet rreth koordinatave gjeografike 28 00 V, 3 00 L apo shikuar nga Shqip?ria n? an?n jug-lindore (mes 7:00-8:00).

Vija bregdetare e Algjeris? ?sht? 998 km (tri her? m? e gjat? se Bregdeti Shqiptar) nd?rsa kufiri tok?sor? 6,343 km i gjat? dhe e ndan? at? nga : Libia 982 km, Mali 1,376 km, Mauritania 463 km, Maroku 1,559 km, Nigeri 956 km, Tunizia 965 km,dhe me t? ashtuquajtur?n Sahara Per?ndimore apo Sahara Oksidentale 42 km

Algjeria veriore p?rfshin? pjes?n pas bregdetit deri n? Sahar? nd?rsa Algjeria jugore (80% e vendit) pjes?n e shkret?tir?s. Veriu ka klim? mesdhetare nd?rsa jugu klim?n e Sahar?s.

Klima dominuese n? Algjeri ?sht? klim? e shkret?tir?s gjer? n? gjysm? shkretinore n? disa pjes? ?sht? m? e but? me reshje n? dim?r dhe that?sira p?rgjat? bregdetit, nd?rsa n? rrafshnalt? mbisundon nj? dimri me acar? dhe vera me temperatura t? ashpra. ?Shiroko? thirret era e cila zakonisht n? ver? qon pluhurin dhe zallin nga shkret?tira.

Relievi i Algjeris? p?rb?het kryesisht nga rrafshnaltat dhe shkret?tira e Sahar?s. Rripi p?rgjat? bregdetit t? Mesdheut nd?rpritet nga disa male. Pika m? e ult? e relievit ?sht? -40m n?n nivelin e deti n? vendin e quajtur ?ot Mel?rhir (ang.: Chott Melrhir ) dhe ajo m? e larta n? lart?si mbidetare prej 3,003 metrave n? Tahat (ang.:Tahat), n? pjes?n jugore n? brendi t? Sahar?s.

Si pasurit natyrore t? Algjeris? sipas CIA-Factboock llogariten t? jen?: Vajguri , Gazi natyror?, Hekuri (Fe), Fosfate, Urani (U), Plumbi (Pb)dhe Zinku (Zn). Si tok? e punueshme llogaritet t? jet? diku 3.22% e sip?rfaqes s? vendit.


 
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Gjeografi » GjeoGrafia e Algjeris
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2020