http://www.bysantral.com/hacked.jpg Gjeografia e Austris - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum
Sa, 08-August-20, 9:43 AM
>> (( Mitrovica Hakers Grup )) <<
Welcome Antart | RSS
Main Gjeografia e Austris - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum Registration Login
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Gjeografi » Gjeografia e Austris
Gjeografia e Austris
mhg-crewDate: Su, 07-September-08, 4:03 PM | Message # 1
Admin
Group: Te perzgjedhurit
Messages: 915
Reputation: 12
Status: Offline
Gjeografia e Austris

Austria ndodhet n? pjes?n qendrore t? Evrop?s, n? veri t? Italis? dhe Sllovenis?. Sip?rfaqja e p?rgjithshme e Austris? ?sht? 83,870 km2 dhe shtrihet rreth kordinanatve gjeografike 47 20 v, 13 20 L. Austria ?sht? nj? vend kontinental malor dhe sip?rfaqja e p?rgjithshme e e saj p?rb?het nga 82,444 km2 tok? dhe 1,426 km2 uj?.

Vija kufitare e Austris? ?sht? e gjat? rreth 2,562 km. Kjo vij? e ndan? at? nga Republik?n ?eke (362 km) n? veri, Sllovakin? (91 km), n? lindje dhe jug me Hungarin? (336km), Sllovenin? (330 km), Italin? (430 km), n? per?ndim me Zvicr?n (164), Lihtenshtajnin (35) dhe n? veri-per?ndim me Gjermanin? (784 km).

Klima ?sht? kontinentale-malore e ndryshueshme me temperatura t? ul?ta n? dim?r dhe mesatare n? ver?. Temperaturat dim?rore p?rcjell?n me reshje bore n? vendet malore dhe m? pak n? ato t? rrafshit nd?rsa ato t? ver?s jan? m? t? larta dhe p?rcillen nganj?her? me riga shiu e reshje shiu.

N? pjes?n per?ndimore dhe jugore t? Austris? mbizot?ron tereni shk?mbor? i Alpeve. Pjesa tjet?r e vendit n? lindje dhe veri ?sht? kryesisht e rrafsh?t me pyje e fusha. Austria nuk ka dalje n? det, lumi m? i gjat? q? p?rshkojn? at? ?sht? Danubi n? veri t? vendit. Pika m? e ult? e Austris? gjendet n? Neusiedler (115m) dhe ajo m? e larta n? lart?si mbidetare prej 3,798 metrave n? Grossglockner.

Si pasurit natyrore t? Austris? llogariten: nafta, qymyri, pyjet, hekuri, zinku, antimoni, magneziti, grafiti, kripa si dhe prurja e ujit t? lumenjve.


 
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Gjeografi » Gjeografia e Austris
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2020