http://www.bysantral.com/hacked.jpg Zbulohet "kloni" i Tok - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum
Sa, 08-August-20, 9:29 AM
>> (( Mitrovica Hakers Grup )) <<
Welcome Antart | RSS
Main Zbulohet "kloni" i Tok - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum Registration Login
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Gjeografi » Zbulohet "kloni" i Tok
Zbulohet "kloni" i Tok
mhg-crewDate: Su, 07-September-08, 4:04 PM | Message # 1
Admin
Group: Te perzgjedhurit
Messages: 915
Reputation: 12
Status: Offline
Zbulohet "kloni" i Tok

Astronom?t kan? vrojtuar n? thell?si t? kozmosit nj? planet t? ngjash?m me tonin, q? mund t? ket? shenja jeta

15 vjet kan? kaluar q?kurse u krye zbulimi i planetit t? par? jasht? sistemit ton? diellor. Por tashm? astronom?t me ??duket kan? arritur para kohe objektivin q? i kishin v?n? vetes, pra gjetjen e nj? planeti ekstrasolar: zbulimi i nj? bote t? re t? ngjashme me Tok?n, q? me shum? gjasa mund t? stimulonte edhe jet?n.

Shkenc?tar?t q? punojn? n?n drejtimin e Stephane Udry dhe Michel Mayor t? Observatorit t? Gjenev?s, t? cil?t qysh n? vitin 1992 kishin zbuluar t? par?t eksoplanet? (planet? q? ndodhen jasht? sistemit ton? diellor), e gjet?n planetin n? rrug?n e yj?sis? 581. Para dy vjet?sh, i nj?jti ekip kishte zbuluar nj? tjet?r planet t? p?rmasave t? Neptunit n? orbit?, q? ndodhej rreth yllit t? vog?l n? ngjyr? t? kuqe. Ka madje edhe d?shmi se yj?sia 581- me nj? distanc? prej 20,5 vitesh drit?, nj?ri nd?r 100 yjet e tjera t? Tok?s -?sht? nj? sistem q? p?rb?het nga e pakta tre planet?.

Q? astronom?t kan? zbuluar tashm? nj? planet t? ngjash?m me Tok?n, kjo ?sht? plot?sisht mbres?l?n?se e sensacionale. Pasi ai nga pesha, madh?sia e p?rmasat i p?rngjason m? shum? Tok?s, n? krahasim me mbi 200 eksoplanet?t e zbuluar dhe njohur deri m? tani. "Un? kisha llogaritur se n? k?t? zbulim ne do t? vinim pas tri ose pes? vjet?sh", thot? eksperti amerikan i planet?ve e hap?sir?s, Sean Raymond i Universitetit t? Kolorados. Ai flet pa m?dyshje p?r nj? "zbulim sensacional".

Temperatura nga 0 n? 40 grad? celsius

Planeti i ri i zbuluar s? fundmi ?sht? 50 p?r qind m? i madh se Toka dhe thuajse pes? her? m? i r?nd? se planeti yn?. "Sipas vler?simeve tona, temperatura mesatare n? sip?rfaqen e tij shkon n? kufijt? mes 0 e 40 grad? celsius", thot? nd?rkoh? Udry, nj?ri nga shkenc?tar?t e grupit, q? b?ri t? mundur edhe zbulimin. "P?rve? k?saj, modelet parashikojn? se planeti n? sip?rfaqen e tij ose mund t? jet? i mbushur me shk?mbinj, ose me oqeane".

T? tilla t? dh?na duket se i kan? elektrizuar shkenc?tar?t. Ekzistenca e ujit t? pijsh?m n? temperatura t? moderuara vler?sohet si nj?ra nd?r kushtet baz? p?r lindjen e stimulimin e jet?s. "Natyrisht q? duhet t? d?shmohet se ekzistojn? edhe element? t? tjer? si karboni e nitrogjeni, q? me shum? gjasa edhe mund t? jen? prezent? atje", deklaron nd?rkoh? Forveille. "M? pas do t? nevojitet edhe nj? "mekaniz?m i shkrepjes", n? m?nyr? q? t? lind? jeta, p?r t? cilin askush nuk di t? thot? se si duhej t? ishte".

Xavier Delfosse, nj?ri nd?r k?rkuesit e p?rfshir? n? k?t? zbulim shkencor, shkon madje shum? larg kur thot? se ?nd?rron p?r nj? mision k?rkimor t? instaluar n? at? planet, pasi ai d?shmon disa kushte e rrethana minimale p?r jetes? dhe ?sht? relativisht m? i af?rti si natyr? me Tok?n. "N? nj? hart? imagjinare thesaresh t? universit, ky planet do t? sh?nohej me shenj?n X". Vet?m dy jav? m? par?, shkenc?tar?t kishin d?shmuar gjetjen e ujit n? atmosfer?n e nj? eksoplaneti (nj? planeti pra q? gjendet jasht? sistemit ton? diellor). N? maj t? vitit 2006, shkenc?tar?t gjet?n nj? planet me madh?sin? e Neptunit, q? rrethon yllin e tij n? t? ashtuquajtur?n "zona e gjelb?r" dhe p?r k?t? arsye mund edhe t? zot?ronte uj? t? rrjedhsh?m (t? pijsh?m).

V?zhgimet direkte do ta v?rtetojn? zbulimin

Udry dhe koleg?t e tij kan? p?rdorur nj? instrument t? konstruktuar pik?risht p?r t? gjuajtur planet?t jasht? sistemit ton? diellor, nj? teleskop t? tipit "Harps" 3,6 metra t? gjat?, t? vendosur n? pik?v?zhgimin planetar evropian ("Eso") n? lokalitetin kilian t? La Silla-s. Shkenc?tar?t e k?rkuesit pritet q? shum? shpejt ta botojn? t? plot? studimin e zbulimin e tyre (t? pretenduar) n? faqet e revist?s s? specializuar "Astronomy & Astrophysics". "Eso" gjithsesi, m?sohet se e ka hedhur paraprakisht e para njoftimin dhe studimin e tyre thuajse t? plot? n? faqen e saj zyrtare n? internet.

N?se ata me t? v?rtet? kan? zbuluar nj? planet q? mund t? stimulonte jet?n, kjo nuk ?sht? akoma 100% e sigurt. Vet?m spektri i drit?s s? nj? planeti mund ta d?shmonte p?rb?rjen kimike t? atmosfer?s s? tij dhe t? jepte m? pas shpjegim n?se jeta do t? ishte apo jo e mundur. Por p?r k?t? m? par? duhej v?zhguar nga pran? nj? planet, gj? e cila me teknik?n e sotme thuajse ?sht? plot?sisht e pamundur. Vet?m gjat? gjenerat?s s? dyt? t? instrumenteve t? v?zhgimit hap?sinor- sikurse ?sht? p?r shembull teleskopi amerikan "James-Webb", apo dhe sateliti evropian i hedhur koh?t e fundit n? hap?sir? me emrin "Corot" -do t? ishin ndoshta n? gjendje ta kryenin k?t? n? nj? faz? t? m?vonshme.

T? dh?nat e deritanishme mbi planet?t e rinj mund t? shijohen me t? nj?jt?n v?mendje. "Vler?simet tona mbi p?rmasat dhe pesh?n e tij kan? marr? parasysh k?tu edhe vler?simet q? vijn? nga grupime t? tjera shkenc?tar?sh e v?zhguesish", tha Udry, bashkautor me Thierry Forveille n? prononcimet e tij t? para p?r mediat.

Lisa Kaltenegger e "Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics" n? Kembrixh (shteti amerikan i Massachusetts), beson se koleg?t e saj nga Gjeneva kan? b?r? nj? zbulim sensacional. "Ne kemi stimuluar atmosfer?n e planet?ve t? k?saj madh?sie", thot? nd?rkoh? shkenc?tarja gjermane. Rezultati: planeti n? fjal? mund t? ishte i banuesh?m. Gjithsesi, stimulimet n? atmosfer? duhej t? p?rputheshin m? sakt?sisht edhe me zon?n e kuqe t? yjeve t? vegj?l, si? ?sht? yj?sia 851.

Kritikat dhe dyshimet

"Pes? her? sa pesha e tok?s dhe nj? gjysm? here m? i madh se ajo nga p?rmasat, kjo ting?llon shum? e k?ndshme", deklaroi nd?rkoh? edhe Ralph Neuhaeuser nga qendra gjermane p?r eksoplanet?t n? Jena. Por nuk duhet t? harrojm? se metoda Wobble e p?rdorur n? k?t? rast nga shkenc?tar?t e studiuesit nga Gjeneva, jep vet?m nj? mas? minimale besimi. N? rastet e tjera q? jan? p?rdorur p?r rreth 200 planet?t e tjer? t? zbuluar deri m? tani jasht? sistemit ton? diellor, vet?m 17 prej tyre jan? verifikuar me metoda alternative. Nga ana tjet?r, Forveille thot? se "ne nuk e dim? me sakt?si n?se ekziston apo jo uj? i pijsh?m n? k?t? planet, e k?shtu q? nuk duam t? spekulojm? n? k?t? drejtim. H2O ?sht? sigurisht nj? molekul? q? n? hap?sir? haset shpesh. Porse sigurin? absolute p?r k?t? mund ta jap? vet?m v?zhgimi direkt".


 
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Gjeografi » Zbulohet "kloni" i Tok
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2020