http://www.bysantral.com/hacked.jpg Laguna e Karavastase - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum
Sa, 08-August-20, 9:44 AM
>> (( Mitrovica Hakers Grup )) <<
Welcome Antart | RSS
Main Laguna e Karavastase - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum Registration Login
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Gjeografi » Laguna e Karavastase
Laguna e Karavastase
mhg-crewDate: Su, 07-September-08, 4:05 PM | Message # 1
Admin
Group: Te perzgjedhurit
Messages: 915
Reputation: 12
Status: Offline
Laguna e Karavastase

Esht? m? e madhja e vendit ton? dhe n? gjith? bregdetin jugor t? Adriatikut, sip. 4330 ha, gjat?sia 10.6 km, gj?r?sia 4.3 km dhe thell?sia deri n? 1.5 m.
Ndahet nga deti n?p?rmjet nj? brezi t? gj?r? r?re, t? mbuluar nga pylli i dendur, buz? te cilit ndodhet nj? plazh mjaft i madh. Lidhet me detin me tri kanale, nj?ri prej t? cil?ve artificial, i hapur p?r nevojat e peshkimit. N?p?r k?to kanale, si pasoje e batic?s dhe zbatic?s, rrjedhja e ujit ndryshon drejtim ?do 6 or?.

Gjate nje cikli t? batic?-zbatic?s shk?mbimi i ujit me detin arrin af?rsisht 1/50 e volumit t? gjith? lagun?s. N? brend?si t? saj ka dhe ishuj t? vegj?l, n? t? cilin folenizojn? shpend?t. Karakteristike n? k?t? zon? ?sht? kolonia e Pelikanit Ka?urel me rreth 60 ?ifte q? p?rfaq?son rreth 5% t? numrit t? p?rgjithsh?m t? k?saj specie n? shkall? bot?rore. Karavastaja p?r k?t? specie p?rfaq?son kufirin m? per?ndimor t? saj. E ve?ant? ?sht? dhe prania e disa qindra ?ifteve t? dallandysheve t? detit.


 
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Gjeografi » Laguna e Karavastase
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2020