http://www.bysantral.com/hacked.jpg Mbas 10 vjet?sh dimri do t? jet? m? i ftoht - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum
Sa, 08-August-20, 8:18 AM
>> (( Mitrovica Hakers Grup )) <<
Welcome Antart | RSS
Main Mbas 10 vjet?sh dimri do t? jet? m? i ftoht - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum Registration Login
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Gjeografi » Mbas 10 vjet?sh dimri do t? jet? m? i ftoht
Mbas 10 vjet?sh dimri do t? jet? m? i ftoht
mhg-crewDate: Su, 07-September-08, 4:06 PM | Message # 1
Admin
Group: Te perzgjedhurit
Messages: 915
Reputation: 12
Status: Offline
Mbas 10 vjet?sh dimri do t? jet? m? i ftoht

Pas 10 vjet?sh stina e dimrit do t? jet? m? e ftoht? dhe m? e ashp?r n? vendet evropiane q? gjenden n? pjes?n atlantike, sipas nj? studimi anglez.
Shkenc?tar?t kan? analizuar rrymat e oqeanit atlantik, dhe temperaturat e tyre.
Rezultati ?sht? shum? alarmant, sepse pasoja ?sht? se klima e shteteve evropiane n? pjes?n atlantike p?r shkak t? uljes s? krip?sis? t? regjistruara n? rrym??n e golfit, do t? ashp?rsohet shum? n? harkun e pak viteve, rreth 10 vjet.
Studim ky i b?r? nga shkenc?tar?t e q?ndr?s universitare National Oceanography t? Southampton ( Britani e Madhe ).
Efektet do t? jen? af?rsisht si efektet n? filmin 'M?ngj?zi i dit?s tjet?r', edhe pse k?rkuesit q? jan? marr? me k?t? studim thon? se efektet nuk do t? arrijn? deri n? pik?n e efekteve t? filmit por temperaturat n? dim?r do t? ulen me rreth 10 grad? Celsius.
Rryma e golfit, shpjegojn? shkenc?tar?t , sjell uj? t? ngroht? drejt evrop?s veri-p?r?ndimore
N? bordin e nj? anije, k?rkuesit kan? udh?tuar p?rgjat? paralelit t? 24, linja q? lidh Bahamas me Afrik?n p?r?ndimore, duke u ndalur ?do 50 metra p?r t? zhytur n? uj? strumentat dhe p?r t? matur krip?sin? dhe temperatur?n.
K?rkimi ka treguar se volumi i fluksit t? ujit ?sht? ulur me 30% q? nga viti 1998. Kjo ka ndodhur nga futja e ujit t? ?mb?l n? Atlantik e shkaktuar nga shkrirja e ukullit artik dhe nga fluksi i ujit t? lumenjv? Siberian?, t? fryr? nga shirat e shumt?.
Uji i ?mb?l ka densitet m? t? vog?l se uji detar spse nuk ka krip?, hyrja e tij n? Atlantik ka q?n? kaq i madh sa densiteti mesatar i ujit ?sht? ulur dhe uji ?sht? b?r? m? i ftoht? duke b?r? ngadal?simin e fluksit drejt veriut.
'Nuk do t? jet? era e akujve- shpjegon Meric Srokosz, kordinatori shkencor i k?shillit k?rkues t? mjedisit natyror britanik- por nj? seri dimrash m? t? ashp?r dhe m? t? ftoht?. Dimrat do t? jen? nj?soj si ai i vitit 1963 q? p?rfshiu t? gjith? Evrop?n n? nj? t? ftoht? t? madh . Por nuk do t? jen? vet?m p?r nj? vit por p?r vite me rradh?.


 
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Gjeografi » Mbas 10 vjet?sh dimri do t? jet? m? i ftoht
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2020