http://www.bysantral.com/hacked.jpg Pas 50 vitesh toka do t? mbulohet nga akullnajat - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum
Sa, 08-August-20, 9:48 AM
>> (( Mitrovica Hakers Grup )) <<
Welcome Antart | RSS
Main Pas 50 vitesh toka do t? mbulohet nga akullnajat - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum Registration Login
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Gjeografi » Pas 50 vitesh toka do t? mbulohet nga akullnajat
Pas 50 vitesh toka do t? mbulohet nga akullnajat
mhg-crewDate: Su, 07-September-08, 4:12 PM | Message # 1
Admin
Group: Te perzgjedhurit
Messages: 915
Reputation: 12
Status: Offline
Pas 50 vitesh toka do t? mbulohet nga akullnajat

Nuk reshtin s? befasuari, por edhe i fusin t? dridhmat gjith? planetit shkenc?tar?t rus?. Pasi shpalos?n muajt e fundit planin e tyre p?r t? kolonizuar brenda 15 viteve Hen?n, por t? rr?mbyer nga gjiri i saj burimin magjik t? energjis? "Helium 3", shkenca ruse shikon tashm? edhe m? larg sesa nj?dhjet?vje?ar e gjys?m. K?t? radh? jo p?r t? siguruar nj? burim alternativ dhe ekologjik energjie si? ?sht? "Helium 3" q? flen ende n? H?n?, por p?r t? parashikuar n? m?nyr? shkencore se ?'do t? p?soj? planeti yn? i p?rbashk?t pas 50 vitesh. Pjes? e ekipit shkencor t? Observatorit Astronimik t? Pulov?s, institucion q? varet drejtp?rdrejt nga Akademia e Shkencave t? Federat?s s? Rusis?, Kabibulo Abdusamatov ?sht? nj? shkenc?tar atipik.
Sipas tij, "aty rrotull gjysm?s s? shekullit XXI, Toka nuk do t? k?rc?nohet aspak nga ngrohja globale, si? mendojn? shumica e shkenc?tar?ve, por p?rkundrazi, nga ftohja globle", shkruan e p?rditshmja ruse "Gazeta".
Ai i mb?shtet pohimet e tij mbi nj? studim mbi ndryshimet ciklike t? aktivitetit diellor n? nj? shtrirje afatgjat?. K?shtu "p?rgjat? gjith? shekullit XX rrezatimi i Diellit ?sht? rritur pak nga pak, ashtu si edhe energjia e ?liruar prej tij. Kjo energji aktualisht ka arritur maksimumin e munsh?m", n?nvizon gazeta ruse. "P?r k?t? arsye ne do t? asistojm? n? nj? r?nie t? aktivitetit diellor, dukuri q? mund t? filloj? nga vitet 2012-2013 dhe do t? vijoj? deri n? vitet 2035-2045. Nuk p?rjashtohet aspak q? pas rreth 15-20 vjet?sh do t? filloj? nj? ftohje e ashp?r e klim?s", konkludon e p?rditshmja "Gazeta", duke iu referuar studimit dhe parashikimit t? shkenc?tarit rus Abdusamatov.
Sipas k?saj gazet?, v?zhgimet e uljes s? aktivitetit diellor t? realizuara nga ky shkenc?tar rus, konfirmohen edhe nga koleg?t e tij amerikan? t? "Grupit t? Fizik?s s? Diellit", pran? Institutit Teknologjik t? Nju Xhersit.
Megjithat? p?r momentin, sipas shum? meteorolog?ve dhe klimatolog?ve, ngrohja klimaterike bot?rore vazhdon dhe madje do t? theksohet edhe m? tej. P?rfundimisht ??shtja e ndryshimeve klimaterike bot?rore tashm? ka v?n? n? dy kampe teorish t? kund?rta pik?pamjet shkencore: at? t? ngrohjes dhe at? t? ftohjes.
Ky ballafaqim pik?pamjesh ?sht? shoq?ruar dhe shoq?rohet me akuza t? nd?rsjelljta "p?r mbrojtjen e pozicioneve shkencore t? caktuara n? sh?rbim t? interesave t? lobeve t? m?dha financiare".
"Gazeta" citon edhe teza t? tjera mbi ftohjen klimaterike, por k?t? her? jo n? shkall? planetare, popr vet?m n? rrafshin europian. "Kjo ftohje do t? ndodh? si pasoj? e humbjes s? fuqis? s? Gulf Stream-it, e vetmja rrym?? oqeanike q? zbut klim?n e Europ?s.
N?se parashikimet e shkenc?tarit rus Kabibulo Abdusamatov do t? jen? t? sakta dhe do t? verifikohen n? praktik?, at?her? njer?zimit i kanoset nj? rrezik i madh shfarosjeje nga hipotermia jo shum? von?, por n? terma afatmesme. T? pakt?n prognoza mbetet e zymt?, p?rve?se industria e ngrohjes dhe agronomia do t? gjejn? mund?si mbijetese p?r njer?zit, edhe n? situatat akullnajore.
P?rndryshe pas disa dekadash planeti yn? do t? ket? t? vetmit banor? nga qeniet e gjalla: eskimez?t, arinjt? polar? dhe pinguin?t...


 
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Gjeografi » Pas 50 vitesh toka do t? mbulohet nga akullnajat
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2020