http://www.bysantral.com/hacked.jpg Vullkanet - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum
Sa, 08-August-20, 9:04 AM
>> (( Mitrovica Hakers Grup )) <<
Welcome Antart | RSS
Main Vullkanet - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum Registration Login
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Gjeografi » Vullkanet
Vullkanet
mhg-crewDate: Su, 07-September-08, 4:40 PM | Message # 1
Admin
Group: Te perzgjedhurit
Messages: 915
Reputation: 12
Status: Offline
Vullkanet

Vullkan ?sht? nj? ?arje n? koren e tok?s (ose n? sip?rfaqen e ndonj? planeti tjet?r) p?rmes s? cil?s villet jasht? llava e shkrir? dhe gazet.

Sot n? bot? ka rreth 550 vullkane aktive. Rreth 60 prej k?tyre shp?rthejn? n? nj? vit duke shkaktuar vdekje dhe shkret?time. M? tep?r se 500 miljon? njer?z jetojn? p?rqark k?tyre vullkaneve.

Njoh?sit e vullkaneve flasin mbi vjellje n? form?n e derdhjes dhe t? shp?rthimit. ?sht? p?rb?rja kimike e magm?s ajo q? vendos n?se nj? vullkan ?sht? shp?rthyes apo jo.
N?se n? magm? jan? ?liruar vet?m disa gaze at?her? vullkani nis t? derdhet jasht?. Kjo ?sht? vjellje n? form?n e derdhjes.
N?se sasia e gazit t? ?liruar n? magm? ?sht? e lart?? at?her? vullkani ?sht? shp?rthyes. P?rsh?ndetje dhe copa guri villen me kilometra lart? n? atmosfer?. Maja e vullkanit mund t? shp?rthej? poashtu si tapa e shishes s? ver?s s? trazuar. Nj? shi hiri bjen mbi tok?. P?rqark k?tyre vullkaneve mund t? formoheshin t? ashtyquajturat rryma piroklastike, t? cilat jan? orteqe t? zjarrta dhe vdekjeprur?se q? v?rshojn? me shpejt?si prej disa qindra kilometrash n? or?
P?rmasat e disa vullkaneve sipas kontinenteve!

Ne Evrope
Etna ne Sicili ka nj? Lartesi prei 3263 m dhe ka shperthyerper her? t? par? rreth vutut 1500.
Hekla ne Islande ?sht? 1447 m dhe ka shperthyer p?r her? t? par? ne vitin 1104
Vezuvi ne Itali ?sht? 1277 m dhe ka shperthyer p?r her? t? par? ne vitin79.


 
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Gjeografi » Vullkanet
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2020