http://www.bysantral.com/hacked.jpg Zgjidhja e Enigmës se Ajnshtajnit. - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum
Su, 09-August-20, 11:14 PM
>> (( Mitrovica Hakers Grup )) <<
Welcome Antart | RSS
Main Zgjidhja e Enigmës se Ajnshtajnit. - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum Registration Login
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Kuriozitete » Zgjidhja e Enigmës se Ajnshtajnit.
Zgjidhja e Enigmës se Ajnshtajnit.
mhg-crewDate: Tu, 26-August-08, 3:26 PM | Message # 1
Admin
Group: Te perzgjedhurit
Messages: 915
Reputation: 12
Status: Offline
Ajnshtajni e përpiloj një enigmë në shekullin e kaluar.
Ai thotë se 98% të popullatës botërore nuk mund të zgjidhin këtë enigmë!
A thua i takoni ju atij 2% të njerëzve më inteligjent në botë?
Nuk ka ndonjë truk, vetëm logjikë!
Ekziston vetëm një zgjidhje e qartë!

Enigma e Ajnshtanit
1. Janë 5 shtëpi, secila ka një ngjyrë tjetër.
2. Në secilën shtëpi banon një person i një nacionaliteti tjetër.
3. Secili banor preferon një pije të veçantë, duhan të llojit të veçantë dhe mban një kafshë shtëpiake të veçantë.
Pyetja: I kujt është peshku?
Udhëzimet:
Britaniku jeton në shtëpinë e kuqe.
Suedezi ka një qen.
Danezi me dëshirë e pinë çajin.
Shtëpia e gjelbër gjendet në anën e majtë të shtë***ë së bardhë.
Pronari i shtë***e së gjelbër pinë kafe.
Personi që pinë duhanin Pall Mall, ka një zog.
Njeriu që jeton në shtëpinë që gjendet në mes, e pinë qumështin.
Pronari i shtë***e së verdhë pinë Dunhill.
Norvegjezi banon në shtëpinë e parë.
Ai që pinë Malboro, banon afër atij që ka një mace.
Ai që ka kalin, banon afër atij që pinë Dunhill.
Ai që pinë duhanin Winfield, e pinë birrën.
Norvegjezi banon afër shtëpinë së kaltër.
Gjermani pinë Rothmans.
Ai që pinë Malboro ka në komshi i cili pinë ujë.
Te dhënat:
Nacionalitetet: Norvegjez, Danez, Britanik, Suedez, Gjerman.
Ngjyra e shtëpive: E verdhe, E kaltër , E Kuqe, E Bardhe, E Gjelbërt.
Llojet e duhanit: Mallboro, Dunhill, Rothmas, Winifield, Pall Mall.
Pijet: Qaji, Qumështi, Kafja, Uji, Birra.
Kafshët: Qeni, Zogu, Macja, Kali, Peshku.
Zgjidhja e Enigmës
1- Në shtëpinë e VERDHË jeton NORVEGJEZI I cili pi duhan të llojit DUNHILL, si pije përdor UJIN mban MACE si kafshe shtëpiake.
2- Në shtëpinë e KALTERT banon DANEZI, i cili pi duhan MALLBORO, si pije përdor QAJIN, si kafshe mban KALIN.
3- Ne shtëpinë e KUQE jeton BRITANIKU, i cilin pi duhan te llojit PALL MALL, si pije përdor QUMSHTIN, si kafshe shtëpiake mban ZOGUN.
4- Ne shtëpinë e BARDHE jeton SUEDEZI, pi duhan te llojit WINIFIELD, si pije përdor BIRRËN, si kafshe shtëpiake mban QENIN.
5- Ne shtëpinë e GJELBERT jeton GJERMANI, pi duhan ROTHMAS, si pije përdor KAFEN, si kafshe mban P E SH K U N.
Vërejte:
Lexoni udhezimet dhe shikoni zgjidhjen, nese diqka nuk perputhet me kontaktoni edhe diq renditja e shtëpive nuk guxon te ndryshoje 1.deri.3 me përjashtim te shtë***ë numër 4 dhe 5 te cilat mund ti ndërrojnë vendet për shkak te dykuptimtit te shprehjes se Ajnshtajnit kur thotë: Shtëpia e gjelbër gjendet në anën e majtë të shtë***ë së bardhë??!! Pra ana e majte e objektit apo vështruesit??!? po sidoqoftë kjo nuk bie ne kundërshtim me udhëzimet duket se gjeniu e ka parapa ketë gjë.
Ju uroj pasdite te këndshme:


 
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Kuriozitete » Zgjidhja e Enigmës se Ajnshtajnit.
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2020