http://www.bysantral.com/hacked.jpg Vitamina D dhe fraktura e legenit - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum
Th, 15-April-21, 2:25 AM
>> (( Mitrovica Hakers Grup )) <<
Welcome Antart | RSS
Main Vitamina D dhe fraktura e legenit - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum Registration Login
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Kuriozitete » Vitamina D dhe fraktura e legenit
Vitamina D dhe fraktura e legenit
mhg-crewDate: We, 03-September-08, 10:40 PM | Message # 1
Admin
Group: Te perzgjedhurit
Messages: 915
Reputation: 12
Status: Offline
Vitamina D dhe fraktura e legenit

Shkencëtarët amerikan kanë pohuar se niveli i ulët i vitaminës D në gjak rit rrezikun për frakturë të legenit te femrat në menopauzë, madje për 70%.Në studim janë përfshirë femra të moshave ndërmjet 50 dhe 70-vjeçare, prej të cilave gjysma kanë qenë të shëndosha dhe kanë shërbyer si grup i kontrollit, ndërsa gjysma tjetër e kanë thyer legenin.

Rezultatet kanë treguar se gratë me mungesë të vitaminës D kanë qenë ato të cilat kanë pasur legen të thyer lehtë dhe ato të cilat ishin të rrezikuara për thyerjen e legenit.


 
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Kuriozitete » Vitamina D dhe fraktura e legenit
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2021