http://www.bysantral.com/hacked.jpg Ushtrimet fizike mbrojnë trurin - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum
Sa, 15-May-21, 11:13 PM
>> (( Mitrovica Hakers Grup )) <<
Welcome Antart | RSS
Main Ushtrimet fizike mbrojnë trurin - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum Registration Login
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Kuriozitete » Ushtrimet fizike mbrojnë trurin
Ushtrimet fizike mbrojnë trurin
mhg-crewDate: Tu, 26-August-08, 3:33 PM | Message # 1
Admin
Group: Te perzgjedhurit
Messages: 915
Reputation: 12
Status: Offline
Një studim i ri te personat me simptoma të hershme të sëmundjes Alzheimer ka vërejtur dëmtim më të vogël të pjesëve të trurit (të cilat janë përgjegjëse për kujtesën) nëse personi është fizikisht aktiv.
Në studim kanë marrë pjesë 60 persona të sëmurë me sëmundjen Alzheimer në stadet fillestare dhe numër ekuivalent i personave të shëndoshë, me moshë mesatare 60-vjeçare. Personat të cilët ishin në formë më të mirë trupore kishin shumë më pak atrofi të indit trunor.

Në bazë të kësaj, autorët e studimit mendojnë se aktiviteti i rregullt trupor, siç janë ecjet dhe shëtitjet, në mënyrë të dukshme mund të mbrojë funksionin trunor.


 
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Kuriozitete » Ushtrimet fizike mbrojnë trurin
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2021