http://www.bysantral.com/hacked.jpg Pijet Kola dhe veshkat - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum
Sa, 15-May-21, 11:51 PM
>> (( Mitrovica Hakers Grup )) <<
Welcome Antart | RSS
Main Pijet Kola dhe veshkat - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum Registration Login
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Kuriozitete » Pijet Kola dhe veshkat
Pijet Kola dhe veshkat
mhg-crewDate: Tu, 26-August-08, 3:34 PM | Message # 1
Admin
Group: Te perzgjedhurit
Messages: 915
Reputation: 12
Status: Offline
Dihet që përdorimi i tepërt i pijeve të gazuara e rritë rrezikun nga trashësia dhe diabeti, por cili është ndikimi i tyre në shëndetin e veshkave?

Në studim kanë marrë pjesë 465 paciente me sëmundje kronike të veshkave dhe numër i njëjtë i personave të shëndoshë. Është vërejtur që dy apo më tepër pije kola në ditë (pavarësisht a janë me sheqer apo me ëmbëltues) e dyfishon rrezikun nga sëmundjet kronike të veshkave. Studimi i njëjtë ka treguar se pijet e gazuara që nuk janë kola nuk paraqesin rrezik.

Supozohet që pijet kola për shkak të fosfatit e rrisin rrezikun nga paraqitja e gurëve në veshkë, insuficienca e veshkave apo sëmundjet e tjera.


 
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Kuriozitete » Pijet Kola dhe veshkat
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2021