http://www.bysantral.com/hacked.jpg Studimi, zbulohet arsyeja pse të rinjtë nuk e pëlqejn matemn - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum
Sa, 15-May-21, 10:52 PM
>> (( Mitrovica Hakers Grup )) <<
Welcome Antart | RSS
Main Studimi, zbulohet arsyeja pse të rinjtë nuk e pëlqejn matemn - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum Registration Login
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Kuriozitete » Studimi, zbulohet arsyeja pse të rinjtë nuk e pëlqejn matemn
Studimi, zbulohet arsyeja pse të rinjtë nuk e pëlqejn matemn
mhg-crewDate: Tu, 26-August-08, 9:10 PM | Message # 1
Admin
Group: Te perzgjedhurit
Messages: 915
Reputation: 12
Status: Offline
Studimi më i fundit shton listën e justifikimeve për arsyen pse të rinjtë nuk duan të studiojnë matematikë: ata mendojnë se matematika nuk i bën tërheqës ndaj femrave. Kërkimi sugjeron se pjesa më e madhe e studentëve dhe nxënësve e lidhin matematikën me personat e fiksuar pas shkencës, që i mungojnë aftësitë sociale. Për më tepër, nocioni i tyre për matematikën shtrembërohet dhe kufizohet ndaj aritmetikës elementare. Shkencëtarët kanë zbuluar se pjesa më e madhe e sterotipeve reflektojnë mënyrën si matematikanët dhe matematika përfaqësohen në kulturën masive. “Duke parë këtë stereotip negativ dhe të ngushtë të matematikanit, nuk është habi që të rinjtë nuk duan ta studiojnë këtë lëndë”, thotë studimi.

 
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Kuriozitete » Studimi, zbulohet arsyeja pse të rinjtë nuk e pëlqejn matemn
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2021