http://www.bysantral.com/hacked.jpg Si u krijua universi? Nis rrezatimi i pare me therrmija atom - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum
Th, 15-April-21, 1:36 AM
>> (( Mitrovica Hakers Grup )) <<
Welcome Antart | RSS
Main Si u krijua universi? Nis rrezatimi i pare me therrmija atom - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum Registration Login
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Kuriozitete » Si u krijua universi? Nis rrezatimi i pare me therrmija atom
Si u krijua universi? Nis rrezatimi i pare me therrmija atom
mhg-crewDate: Sa, 27-September-08, 2:49 PM | Message # 1
Admin
Group: Te perzgjedhurit
Messages: 915
Reputation: 12
Status: Offline
Si u krijua universi? Nis rrezatimi i pare me therrmija atomike.

Ka filluar rezatimi i pare me thermija atomike ne nje tunel 27 kilometer te gjate ne nje perpjekje per te rikrijuar kushtet qe cuan ne krijimin e universit. Shkencetaret vune ne pune makinerine ne nje kompleks te madh te vendosur nen toke ne alpet evropiane. Ne nje date tjeter, nje rrezatim do te dergohet ne drejtim te kundert duke copetuar thermijat me nje force kataklizmike.

Pas dhjete vjet ndertimi dhe nje kosto afro 10 miliarde dollaresh, shkencetaret shpresojne se makineria e madhe perplasese per here te pare do tu jape shpejtesi protoneve gjate gjithe levizjes se tyre, ne nje rreth prej 27 kilometrash. Shkencetaret e Qendres Evropiane per studime berthamore, ose te qendres CERN, shpresojne se thermijat do te konfirmojne disa teori, midis tyre dhe shpjegimin e lendes.

Por disa kritike jane te shqetesuar, se fuqia e perqendruar mund te shkaktoje te cara te vogla te zeza, qe mund te rriten dhe te shkaterrojne universin. Shkencetaret i kane hedhur poshte keto shqetesime, duke thene se ata kane kryer shume kontrolle sigurie. Edhe ne rast se do te krijohen disa vrima te zeza ato do te zhduken ne moment. Drejtori i Pergjithshem i kesaj qendre ne Gjeneve eshte shprehur se emocionet jane dy, kenaqesi per kryerjen me sukses te nje misioni te madh, dhe shpresa per zbulime me te medha ne te ardhmen.


 
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Kuriozitete » Si u krijua universi? Nis rrezatimi i pare me therrmija atom
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2021