http://www.bysantral.com/hacked.jpg Kush shkon ne shtrat heret, ka rezultate me te mira ne shkol - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum
Th, 15-April-21, 2:42 AM
>> (( Mitrovica Hakers Grup )) <<
Welcome Antart | RSS
Main Kush shkon ne shtrat heret, ka rezultate me te mira ne shkol - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum Registration Login
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Kuriozitete » Kush shkon ne shtrat heret, ka rezultate me te mira ne shkol
Kush shkon ne shtrat heret, ka rezultate me te mira ne shkol
mhg-crewDate: Sa, 27-September-08, 2:59 PM | Message # 1
Admin
Group: Te perzgjedhurit
Messages: 915
Reputation: 12
Status: Offline
Kush shkon ne shtrat heret, ka rezultate me te mira ne shkolle.

Kush shkon ne shtrat heret, ka rezultate me te mira ne shkolle. Ky eshte perfundimi i nje studimi japonez rreth gjumit, sipas se cilit femijet qe kane zakonin e mire te te shkuarit ne shtrat heret arrijne rezultate me te mira ne shkolle kundrejt bashkemoshatareve te cilet e kalojne naten perpara televizorit dhe videolojrave.

Kerkimi eshte zhvilluar ne vitin 2007 nga profesoresha Yasuko Kamikawa, e cila jep mesim ne universitetin e Toyama. Sipas studimit te psikologes femijet te cilet bien ne gjume para ores 22:00 jo vetem qe bejne nje gjume me te qete, por mengjesin e dites pasuese ngrihen te rikarikuar si fizikisht ashtu dhe menderisht, te gatshem per te perballuar sa me mire nje dite te re impenjative.

Studimi, i bazuar ne zakonet e perditshme te 277 femijeve te shkolles fillore, nga klasa e trete deri ne te gjashten (ne Japoni shkolla fillore eshte 6 vjet) nxori ne pah se 41% e femijeve qe binin ne shtrat para ores 21:00 kishte nje mesatare te larte notash.

Ndryshimi i mesatares se notave mes femijeve qe flinin heret dhe atyre qe flinin vone u vu re kryesisht ne disiplinat shkencore, ndersa nuk u vu re ndonje ndryshim i madh ne lendet humane si psh gjuha japoneze, ku perqendrimi mendor eshte me pak i nevojshem.

Studimi nxori gjithashtu ne pah se femijet qe shikojne televizor apo luajne videolojra per me shume se 3 ore ne dite, vecanerisht nese keto ore i perkasin mbremjes, kane manifestuar tendencen e harreses se objekteve, pergjumjes gjate oreve te mesimit e sigurisht marrjes se notave te keqija.


 
SabriDate: Su, 28-September-08, 7:13 PM | Message # 2
Antar
Group: Users
Messages: 9
Reputation: 0
Status: Offline
kjo d.m.th duet me flet e jo me nejt deri me ora 4 te mengjesit.....

Come and you....
 
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Kuriozitete » Kush shkon ne shtrat heret, ka rezultate me te mira ne shkol
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2021