http://www.bysantral.com/hacked.jpg Një e qeshur do tu shërojë, ja terapitë e humorit të mirë - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum
Sa, 15-May-21, 10:48 PM
>> (( Mitrovica Hakers Grup )) <<
Welcome Antart | RSS
Main Një e qeshur do tu shërojë, ja terapitë e humorit të mirë - ((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum Registration Login
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Kuriozitete » Një e qeshur do tu shërojë, ja terapitë e humorit të mirë
Një e qeshur do tu shërojë, ja terapitë e humorit të mirë
mhg-crewDate: We, 27-August-08, 2:26 PM | Message # 1
Admin
Group: Te perzgjedhurit
Messages: 915
Reputation: 12
Status: Offline
Studimet e fundit konfirmojnë atë që mjekësia popullore e di prej kohësh. Stresi dhe trishtmi ulin mbrojtjen e trupit. Dhe argëtimi të bën të dobësohesh.
Këshillat :

Të qeshësh

Ul stresin dhe djeg kaloritë pasi kur qeshim ne aktivizojmë deri 400 muskuj. Sipas kërkuesve të qeshësh 100 herë është e barazvlefshme me 15 minuta në bicikletë.

Të qash

Mos i ndrydhni kurrë lotët: vetëm kështu mund të eliminohen substancat kimike, të cilat, nëse mbahen brenda do të ushqenin një tension të dëmshëm për sistemin imunitar dhe atë tretës

Stresi

Nëse sipërmarrje të vështira u mbajnë të varur, eliminoni 5 gjëra nga lista e atyre që keni për të bërë. Merrni frymë thellë, përpiquni të çlodheni dhe vetëm pasi të keni bërë këto, shtroni sërisht problemin

Inati

Nëse jeni të përfshirë në një grindje largohuni dhe merrni frymë thellë dhe këtë bëjeni për një kohë të gjatë. Në këtë mënyrë ulet menjëherë ritmi kardiak dhe presioni i gjakut.

Të qeshësh të bën mirë për zemrën, por me inatin presioni ngjitet në qiell. Xhelozia shkakton dobësi dhe pagjumësi, ndërsa stresi shton rrezikun e diabetit dhe sëmundjeve të zemrës. Në çfarë mase emocionet tona kushtëzojnë shëndetin tonë? Këtë përgjigje e japin studimet e "terapisë së humorit".

Të grindesh

Kur grindemi, presioni i gjakut rritet dhe jep efekte të cilat mund të shfaqen me kalimin e kohës. Sipas Gzetës Nërkombëtare të Psikofiziologjisë, dhe pse mund të kenë kaluar javë nga grindja, mjafton të mendojmë se çfarë ka ndodhur dhe presioni i gjakut rritet menjëherë. Një grindje gjysëm orëshe me partnerin kërkon të paktën një ditë për tu shëruar. Dhe tek çiftet që grinden rregullisht, koha dyfishohet. Sipas kërkuesve të Universitetit Shtetëror të Ohaios, kërkimi është bërë për shkak të rritjes së numrit të molekulave që shkaktojnë enjtje dhe në nivele të larta, mund të shkaktojnë artrit, diabet, sëmundje të zemrës dhe kancer.

Të dashurohesh

Kërkues të Universitetit të Pavias kanë zbuluar që kur dashurohemi nivelet e faktorit të rritjes së nervave, ngrihen dhe rrinë në këtë gjendje për pothuajse një vit. Kjo substancë rinovon qelizat e trurit, duke ndihmuar në këtë mënyrë në riparimin dhe përmirësimin e sistemit nervor dhe të memorjes. Për fat të keq këto nivele ulen pas një viti, kur nga dashuria romantike hyn realiteti.

Të jetosh nën presion

Të jetosh në një gjendje të pandryshueshme tensioni shkakton efekte të njohura mirë. Një profesor i shkencave biologjike në Universitetin e Standfordit e shtron kështu çështjen: "Kur duhet të zgjedhim mes impenjimit deri në fund, apo heqjes dorë nga gjithçka, trupi ynë lë mënjanë pothuajse çdo projekt frytdhënës. Memorja dhe përpikmëria bien, truri lodhet më lehtë dhe rrezikojmë depresionin". Tek individët të cilët prej vitesh janë në një gjendje stresi kronik, nivelet e larta të glukozës dhe yndyrnave në gjak rriten dhe në këtë mënyrë shtohet rreziku i sëmundjeve të zemrës dhe diabetit. Dhe veç kësaj stresi shton nivelin e kolesterolit.


 
mhg-crewDate: We, 27-August-08, 2:27 PM | Message # 2
Admin
Group: Te perzgjedhurit
Messages: 915
Reputation: 12
Status: Offline
Të qeshurat e pakontrolluara

Disa shkencëtarë të Universitetit të Kalifornisë kanë zbuluar që të qeshurit çlodh muskujt, zvogëlon hormonet përgjegjëse të sresit dhe presionin. Sipas kardiologëve të Universitetit të Marilandit, e qeshura ul rrezikun e infraktit sepse ul stresin, i cili shkatërron muret e brëndshme të enëve të gjakut. Një e qeshur e fortë bën që të djegësh kalori, pasi aktivizon deri në 400 muskuj. Disa kërkues janë të mendimit që 100 të qeshura janë të barabarta me 10 minuta aktivitet aerobik ose 15 minuta me biçikletë.

Të fshehësh inatin tënd

Dhe të nxjerrësh inatin tënd, dhe ta mbash atë brenda ka efekte negative. Sipas një studimi në Miçigan, tek gratë e akuzuara padrejtësisht, të cilat e kanë fshehur inatin e tyre, rreziku për të vdekur nga infrakti, ose kanceri dyfishohet. Ndërsa shfryrjet e inatit mund të ngrenë adrenalinën, presionin dhe rrahjet e zemrës. Rreziku i infraktit, tek ato që e kanë kaluar moshën 50 vjeç, rritet 5 herë më shumë. Forma më modeste të inatit siç janë: padurimi, irritimi, mund të dobësojnë sistemin imunitar dhe në këtë rast jemi më të ekspozuar ndaj rreziukut të infeksionit.

Të shpërthesh në të qara

Kur qajmë lirohemi nga emocionet negative.Një biokimist amerikan ka analizuar lotët emocionale dhe ato që dalin nga qepa. Lotët emocionale shfaqin nivele më të larta hormonesh dhe neurotrasmetuesish të lidhur me stresin dhe e qara ul presionin e gjakut dhe ritmin e zemrës. Qëllimi i të qarit emotiv është ai i eleminimit të substancave që shkaktojnë stresin. Nëse këto lotë i mbajmë për brenda trupi ynë do të bëhëj i opërshtatshëm për efekte negavtive të ankthit mes të cilave, dobësim i sistemit imunitar dhe aftësive të memorjes dhe atyre tretëse.

Të ndjesh xhelozi

Nga të gjitha emocionet njerëzore xhelozia është nga më të shumtat dhe më të dhimbshmet, dhe është gjithashtu më e vështira për tu kontrolluar. Ndërsa njerëzit xhelozohen kur dyshojnë për një konkurent seksual, xhelozia femëroreshkaktohet nga një dyshim për një tradhëti të mundshme. Në xhelozi përzihen frika, stresi dhe zemërimi. Kush është viktimë e kësaj ndjenje vuan nga ankthi, nga pagjumësia dhe nga rritja e presionit të gjakut, të rrahjeve të zemrës dhe të nivelt të adrenalinës.
Të përkëdhelesh në divan
Është "hormoni i dashurisë", është ajo që në një çift ngjall dëshirën për tu përkëdhelur, që shkakton prodhimin e Dhea, hormoni antimoshë dhe antistres e cila bën dhe riparimin e qelizave. Dhe masazhi ndihmon për tu ndier më mirë.
Ndjenja e mirënjohjes
Të ndihesh mirënjohës për dikë, përforcon sitemin imunitar, ul presionin dhe përshpejton sëmundjen. Doktorët, pas një studimi kanë zbuluar se mirënjohja dhe kënaqësia, në dashuri, prodhojnë hormonin që disaktivizon stresin.
Të ndihesh poshtë me humor
Depresioni, pesimizmi dhe apatiajanë të lidhur me nivele bazë të disa neurotrasmetuesve që shkaktojnë një ndjenjë mirëqenieje. Njëra nga këto ndihmon të qetësojë perceptimin e dhimbjes dhe tjetra është e lidhur me dëshirën, dhe kjo mund të bëjë të ndihemi të qetë.


 
((( Mitrovica & Kercova Hakers Grup )))) - Forum » Diskutime shoqrore » Kuriozitete » Një e qeshur do tu shërojë, ja terapitë e humorit të mirë
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2021